Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Bloggar, tidningar – och framtiden i mediebranschen

25 maj, 2014 Uppdaterades 18 december, 2024 4 minuters läsning
Jag älskar bloggar, läser ett stadigt antal om 10 stycken om dagen. Själv startade jag min första blogg för tio år sedan, och min frilansblogg kom till för tre år sedan. Sedan jag började på Driva Eget har det dock blivit betydligt mindre av den varan på grund av tidsbrist, vilket är synd. Att blogga är underbart!

En utveckling jag följt med intresse är bloggarnas resa från hobby till business. Det finns några som verkar gå i spetsen för att bloggbranschen ska bli mer professionell, till exempel Frida Ramstedt med inredningsbloggen Trendenser. Bra! Ju fler som förstår vikten av att ta betalt på den digitala marknaden, desto bättre för alla medier.

Men hur är det egentligen, håller bloggar på att konkurrera ut tidningar? Är tidningarna på väg att försvinna? Det frågar sig Bloggkommentatorerna i helgen – och refererar till Fridas inlägg om att annonsera på bloggar. Där visar hon att antal unika besökare för ett par inredningsbloggar är mycket högre än upplagan hos några av Sveriges mest kända inredningstidningar.

Jag tycker förstås att frågan är viktig, men för att kunna svara på den vill jag först jämföra rätt saker. Visst har stora bloggare ofta mer besök än många tidningar har upplaga. Men så är bloggen också gratis, medan tidningarnas kunder har tagit ett aktivt beslut att betala för produkten. Det är som att jämföra två restauranger där den ena delar ut maten gratis och den andra tar betalt för den. Vem kommer att ha flest gäster? Självklart den första – förutsatt att maten är god. Men är det samma typ av gäster? Och hur äter de maten? Sådana faktorer kommer att spela in när annonsörerna ska betala för att synas på matförpackningarna.

Ett mer relevant sätt att jämföra de två medierna vore i så fall att fråga: hur många läsare skulle tidningen ha om den var gratis? Eller: hur många läsare skulle bloggen ha om den liksom tidningen kostade pengar? Det talas mycket om konvertering i vår bransch (alltså hur många som kan tänka sig att gå från gratis till att betala) och en siffra man ofta hör är mellan 0,5 till några procent (läs gärna en ny rapport om det här). Lägg den siffran på en sajt eller på en blogg och statistiken ser väldigt annorlunda ut.

Det betyder förstås inte att det skulle vara sämre att annonsera på en blogg. Annonsören får ju draghjälp av bloggarens personliga varumärke och – om bloggen är stor – de når många. Även det visar hur svårt det är att jämföra medierna rakt av, bara med hjälp av upplaga och unika besökare.

I vilket fall som helst.

Alla är vi nog överens om att papperstidningarna på sikt kommer att övergå till digitala sajter och tjänster. Men idag är de fortfarande väldigt uppskattade och behövda, annars skulle de inte fortsätta köpas. Driva Eget har till exempel en trogen och nischad målgrupp som älskar tidningen – samtidigt som vi har en delvis annorlunda målgrupp på nätet som vill ha andra typer av artiklar och läsupplevelser. Och de är delvis andra typer av konsumenter jämfört med vår ”fanclub” som köper tidningen.

Den intressanta frågan – tycker jag – är inte papprets vara eller icke vara. Utan snarare: vad händer med journalistiken? Här är jag inte ett dugg osäker: självklart kommer den att finnas kvar! Beviset ser jag precis överallt. Aldrig förr har vi konsumerat så mycket medier och journalistik som vi gör idag. Och ju mer information som flödar mot oss, desto större växer sig behovet efter oberoende skribenter och journalister som sorterar i mängden.

Däremot kommer inte plattformarna att vara desamma. Vi journalister vet att vårt jobb handlar väldigt lite om att skriva – och väldigt mycket om annat. Till exempel: vinkla, rapportera oberoende, granskande och med källkritik, och så vidare. Det är ett hantverk som fungerar precis lika bra i en papperstidning, i en radiokanal eller i en podcast, på en tv-skärm, i en blogg, på en sajt eller på en scen.

Med det sagt har journalister mycket att lära sig av bloggarna – som skapar sig en egen publik, bygger upp stora plattformar och blir riktiga maktfaktorer i vårt samhälle. Och bloggarna har mycket att lära sig av journalisterna vad gäller oberoende innehåll och källkritik. Och att som Frida Ramstedt tänka som en företagare!

Slutligen: är det något jag själv lärt mig som företagare är det detta: var GLAD för att dina konkurrenter/kollegor i branschen kan sälja och ta bra betalt. Det höjer nämligen även ditt eget pris.

Trevlig söndag!


ANNONS

Innehåll från Spiris

Ekonomi & Skatt

Ladda ned gratis: Affärsplansmall, kvittomall, fakturamall och reseräkning

Du behöver smarta mallar för att driva ditt företag, och här kan du ladda ned dem kostnadsfritt.

Spiris_SoMe_IG avatar 180x180px
Spiris 20 april, 2026 Uppdaterades 7 maj, 2026 2 minuters läsning
grattis mallar

Foto: Spiris

Innan du laddar ner mallarna, visste du om att du som nystartad företagare kan bokföra gratis i Spiris - i 6 månader! Och du behöver inte kunna bokföring för att komma igång. I Spiris sköts det mesta automatiskt.


Ladda ned gratis affärsplansmall

Startar du företag? Häftigt! Hur ligger affärsplanen till? Att skriva en affärsplan är ett avgörande första steg när du ska starta eget företag. Affärsplanen är viktig för att förstå marknaden, dina styrkor och svagheter, och hur du ska nå dina kunder. Den hjälper dig att planera hur du ska komma igång och vilka resurser du behöver.

Ladda ned gratis kvittomall

Som företagare måste du alltid aktivt erbjuda kunden ett kvitto, oavsett om det är ett papperskvitto eller i elektronisk form. Ett kvitto fungerar som bevis på att en betalning har skett och är viktigt för både köpare och säljare, eftersom det styrker att kunden har betalat. Förenkla din vardag och ladda ner vår kostnadsfria kvittomall som PDF. Kvitton kan även skickas digitalt till kunden för en smidig hantering.

Ladda ned gratis fakturamall

Ladda ner vår enkla fakturamall för att göra din egen faktura eller räkning direkt. Passar allt från aktiebolag till enskild firma. Vår fakturamall är i PDF-format och är helt gratis att använda.

Ladda ned gratis mall för reseräkning

Är reseräkningar din passion? Troligtvis inte, men som företagare eller administratör vet du hur viktigt det är att hantera dessa dokument korrekt. Här ger vi dig gratis mallar för reseräkningar (med eller utan körjournal) för att underlätta ditt företagande.

Ladda ned gratis tidrapport för projekt

Är du i behov av enklare tidrapport och inte riktigt redo för att börja använda ett professionellt tidrapporteringssystem? Vi erbjuder en gratis mall i PDF-format som du kan ladda ner redan idag.

Om Spiris

Att driva företag med Spiris är enkelt. Spiris är den flexibla ekonomiplattformen. Allt finns samlat och automatiserat med smarta funktioner – från bokföring till fakturering och lön. Det ger dig tid till att fokusera på rätt saker. Det vill säga att starta, driva och utveckla din företagsdröm utan krånglig administration. Läs mer på Spiris.se.



Starta Eget-skolan

Olika betallösningar för nya företag – från faktura till Swish 

Att få in pengar är hela poängen med att driva företag. Ändå är det många som startar utan att riktigt ha tänkt igenom hur de ska ta betalt. Du kan bättre – så börja med att läsa den här guiden om olika betallösningar.

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 17 mars, 2026 Uppdaterades 7 maj, 2026 4 minuters läsning
Betallo¨sningar fo¨r nya fo¨retag – sa° tar du betalt smidigt fra°n dag ett

Foto: Montage/Canva

Ska du skicka faktura? Ta betalt med kort? Använda Swish? Erbjuda delbetalning?

Det finns inget rätt svar för alla företag. Men det finns smartare och mindre smarta val beroende på hur du säljer. Låt oss reda ut vilka betallösningar som finns och vilken (eller vilka!) som passar ditt företag.

Tips från Nordea: Nyfiken på vad det kostar att använda Swish i ditt företag? Det får du veta här.

1. Börja med frågan: hur säljer du?

Din betallösning ska anpassas efter din affärsmodell.

Säljer du till företag (B2B)?

Då är faktura nästan alltid standard. Företag förväntar sig:

  • 10–30 dagars betalningsvillkor
  • Faktura via e-post eller e-faktura
  • Tydliga betaluppgifter

I klassisk B2B-försäljning är kort och Swish ovanligt.

Säljer du direkt till privatpersoner (B2C)?

Då vill kunderna kunna betala direkt. Vanliga alternativ:

  • Swish
  • Kort
  • Faktura (via betaltjänst)
  • Delbetalning

Här är smidighet viktigare än betalvillkor.

Säljer du online via e-handel?

Då behöver du en betalleverantör som kan hantera:

  • Kortbetalningar
  • Swish
  • Faktura
  • Eventuellt Apple Pay / Google Pay

Har du en e-handel behöver du en integrerad lösning, så välj gärna en bank eller annan betalleverantör som kan erbjuda alla lösningar du behöver.

Tips från Nordea: Du kan minska administrationen avsevärt genom automatisk hantering av in- och utbetalningar med tjänsten Corporate Access Lite. Ditt affärssystem kopplas ihop med banken, så skickas info mellan affärssystemet och banken automatiskt. Läs om hur det fungerar här!

2. Faktura – enklast att börja med

För många nya företag räcker det långt att börja med faktura.

Det innebär att du:

  • Skapar faktura i bokföringsprogram
  • Anger Bankgiro eller Plusgiro (som du får via din bank)
  • Sätter betalningsvillkor (vanligt är 10 eller 30 dagar)

Fördelar:

  • Låga kostnader
  • Full kontroll
  • Passar B2B

Nackdelar:

  • Du får vänta på pengarna
  • Risk för sena betalningar

Tips:
Sätt kortare betalningsvillkor i början om kassaflödet är känsligt. Men tänk på att kunden måste godkänna detta, vilket du kan skriva in i exempelvis ett avtal eller köpvillkor.

Tips från Spiris: Vill du också starta aktiebolag snabbt och enkelt? Skaffa ett lagerbolag. När du blir kund hos oss, får du ett på köpet. Läs mer här.

3. Swish företag – snabbt och populärt

Swish är enkelt och uppskattat, särskilt för:

  • Tjänster på plats
  • Mindre försäljning
  • Lokala företag
  • Konsulter som fakturerar privatpersoner

Fördelar:

  • Pengarna kommer direkt
  • Enkelt för kunden
  • Låg tröskel att betala

Nackdel:

  • Mindre vanligt i B2B
  • Transaktionsavgifter

Swish är ofta en bra komplettering – men sällan den enda lösningen.

Tips från Nordea: Swish är lika populärt som välkänt för dina kunder oavsett vilket sorts verksamhet du har. Passar lika bra i fysisk miljö som på webben, i app eller till och med på fakturan. Här kan du läsa mer om hur Swish fungerar och vad det kostar.

4. Kortbetalning – viktigt i fysisk handel

Har du:

  • Butik
  • Event
  • Café
  • Marknadsförsäljning

Då förväntar sig kunderna att kunna betala med kort. Det kräver:

  • Kortterminal
  • Avtal med inlösare
  • Transaktionsavgifter

Det kostar mer än faktura – men ökar ofta försäljningen. Kolla med din bank vilka lösninggar de kan erbjuda.

Tips från Nordea: Vill du veta hur det fungerar att ta betalt med kort, och vad det kostar? Läs mer här.

5. Betallösningar för e-handel

Här behöver du en betalleverantör som kopplas till din webbshop.

Vanligt är att erbjuda:

  • Kort
  • Swish
  • Faktura
  • Delbetalning

Här är det viktigt att titta på:

  • Transaktionsavgifter
  • Fast månadsavgift
  • Integration med plattform (Shopify, WooCommerce etc.)
  • Utbetalningstid

Kunder på nätet förväntar sig valfrihet. Saknas populära betalmetoder kan du tappa försäljning.

6. Hur påverkar betalsätt ditt kassaflöde?

Det här är viktigt.

BetalsättNär får du pengar?
SwishDirekt
KortOfta 1–3 dagar
Faktura10–30 dagar (eller mer)

Om du har höga kostnader i början kan det vara klokt att:

  • Ta förskottsbetalning
  • Ha kortare betalningsvillkor
  • Erbjuda direktbetalning

Det minskar risken för likviditetsproblem. Här lär vi dig att förbättra företagets kassaflöde.

7. Vanliga misstag nya företag gör

  • Startar utan att ha Bankgiro-nummer (fixa direkt via din bank!)
  • Erbjuder bara faktura till privatpersoner
  • Har för långa betalningsvillkor
  • Tänker inte på kassaflödet
  • Glömmer avgifterna i kalkylen

Betallösningar är en del av din affärsmodell – inte bara en teknisk detalj.

Sammanfattning – välj betalsätt efter hur du säljer

Det viktigaste är inte att ha “alla” betalsätt, utan rätt betalsätt.

  • Säljer du till företag → börja med faktura
  • Säljer du till privatpersoner → komplettera med Swish eller kort
  • Säljer du online via e-handel → välj en integrerad betalleverantör
  • Tänk på kassaflödet från början

En genomtänkt betallösning gör det enklare att få betalt – och det är det som håller företaget vid liv.

Psst! Vill du verkligen ta stora kliv och bygga ditt drömföretag? Gör som 1 000-tals andra företagare, bli medlem i Driva Eget Plus. Testa gratis här.

Tips! Här hittar du alla delar i Starta Eget-skolan. Bokmärk och kom tillbaka när det är dags för nästa steg.



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.