Till huvudinnehållet

Kostnadsfritt digitalt event: Starta Eget 2026 – från idé till startklart bolag på 45 min. Läs mer

Anpassa dina flöden och vad som visas först. Läs mer

Kärnkraftsavfall och bottentrålning

3 juli, 2009 Uppdaterades 18 december, 2024 3 minuters läsning
Gick en runttur på S/Y Sigyn. Det var lärorikt! Jessica och Simon tog oss med på en rundvandring ombord på skeppet. I hallen där de vanligtvis fraktar kärnavfall var nu en utställning.


Svensk Kärnbränslehantering har 350 anställda och ungefär lika många konsulter. Många av dessa är riktigt små företag.  Det är roligt när mindre företag gynnas och klarar av att få uppdragen, trots alla byråkratisk hantering vid staliga upphandlingar.

Det jag inte visste var att Sverige har en kärnavfallsfond som betalar hur kärnavfallet ska hanteras. Till fonden går pengar som vi alla elkonsumenter betalar. Och ifrån den fonden tas medel för att hantera kärnavfallet. Det är även därifrån som pengarna kommer för att bygga den slutförvaringsstation som kanske blir i Östhammar. Idag ligger det kärnbränsle som är använt i Oskarshamn. Inget annat land har lyckats hitta något sätt att förvara sitt kärnavfall på och det är ju en mycket invecklad process med bentelitlera och koppar. Sedan ska det vara där i 100000 år.

Något som förvånade mig var att även kläder och annat som personer i lokalerna har haft på sig måste förvaras/lagras i 500 år. Undra hur personerna som har haft de på sig mår...

Jag fortsatte dagen med ett seminarium med Naturskyddsföreningen som fyller 100 år. De bjöd in intresserade och politiker ifrån Miljödepartementet för att föra dialog kring botten trålning, då man fiskar genom att dra garn över botten och som ger otroligt mycket annan fångst än vad man söker och det tar också mycket disel att dra trålen i flera timmar efter botten.

Redan 1499 önskade en miljöaktivist i Holland att trålning skulle förbjudas eftersom det förstör botten och alla platser för yngel och ägg rivs upp. 27 procent av fångst från svensk trålfiske slängstillbaka i havet - död. Vilket slöseri.



Inom Naturskyddsföreningen arbetar Jonas som har tagit fram en rapport om trålfiske och han visade också på ett positivt exempel. I Öresund har man inte trålfiskat sedan 1932, varken svenskar eller danskar, eftersom det är rör och ledningar på bottnen i det vattnet, däremot har vanligt fiske med nät varit intensivt. När man nu har gjort provfiske så får man upp 10 gånger mer fisk där än i Kategatt, som bara ligger en liten bit norrut och där man har trålfiskat. Då känns det helt rätt att trålfiske borde förbjudas.

Jag och Mats har ett hus i norra Hälsingland, det är fantastiskt vacker i området och på den sista ön i samhället finns en fiskare som lever på sitt fiske. Det är en fröjd att få gå in i hans fiskebod och botanisera i kylarna, oftast är det olika varianter av rökt fisk och sillinläggningar, sedan räknar man själv ihop vad det kostar och betalar i ena kylens dörr, där finns också växel i äggfacken. Pitoreskt!

Fiskaren heter Kalle och han berättar att det är otroligt svårare att få bra fångster idag, när "de andra fiskarna på andra sidan Östersjön" dammsuger hela havet med sina stora båtar.

Jag vill såklart ha kvar de lokala fiskarna i Sverige, det är ett härligt inslag i bilden. Därför är det inte ett problem som bara är svenskt, hoppas att våra politiker i EU kan få till ett samarbetsavtal i denna fråga.

Nu lämnar jag Visby och Almedalen. Det har varit intressant att få vara här och lärorikt. Dessutom har jag såklart lärt känna många nya personer och även träffat gamla bekanta. Helt enkelt nätverkat och proffsminglat.



Vi ses i vimlet! hälsar Katarina på www.komfab.se

 

Dela artikeln

ANNONS

Innehåll från Inexchange

Partner

Skicka 100 gratis e-fakturor (för Driva Egets följare)

Att skicka fakturor som PDF eller i pappersformat kan kännas enkelt och invant. Men det innebär stora risker – och det är mycket smartare att använda e-faktura. Just nu kan Driva Egets följare skicka 100 gratis e-fakturor – året ut!

inexchange
Inexchange 25 september, 2025 Uppdaterades 28 november, 2025 2 minuters läsning
Skicka 100 gratis e-fakturor

Foto: Inexchange

Bråttom? Här kan du direkt läsa hur Driva Egets läsare kan testa e-fakturor helt kostnadsfritt via Inexchange. Du kan skicka dina 100 första e-fakturor helt kostnadsfritt – läs mer här!

Många företagare skickar nämligen fakturor som PDF, och mailar dem till kunderna. Då är det stor risk att de:

  • fastnar i spamfilter
  • hamnar i fel inkorg
  • glöms bort, eller skrivs ut och förloras

Därför byter många företagare till e-fakturor. En e-faktura levereras direkt in i mottagarens system. Du får en bekräftelse på att fakturan tagits emot, vilket ökar chanserna för att den betalas i tid. Statistik visar faktiskt att e-fakturor minskar betalningstiden med i snitt 5 dagar.

Många sparar också 5-10 minuter i hanteringstid per faktura, när de går över från PDF till e-faktura.

Redan idag måste du skicka e-faktura om du säljer till offentlig sektor. I framtiden kan det bli krav även för affärer mellan företag. Flera EU-länder har redan infört e-faktura som krav. ​​I Sverige driver myndigheterna linjen att det ska lagstiftas om obligatorisk e-faktura för företag och offentlig sektor även i vårt land.

Tips: Läs också guiden Ska du starta eget? Tänk på detta innan du skickar första fakturan.

Fördelarna med att byta till e-faktura

  • Säkerhet: Minskar risken för fel och bedrägerier
  • Effektivitet: Mindre manuell handpåläggning, bättre kassaflöde
  • Miljövinst: Färre papper, lägre antal utskrifter
  • Automatisering: Allt från attestflöde till bokföring går att koppla på

Här kan du läsa mer om fördelarna med e-faktura (och tre stora risker med PDF).

Hur kommer mitt företag igång med e-faktura?

Kanske har ditt ekonomisystem redan stöd för e-faktura? Annars är ett riktigt bra alternativ att testa Inexchange, där du kan skicka dina 100 första e-fakturor helt kostnadsfritt. Testa här!

Om Inexchange
Mer än 60 000 företag och organisationer effektiviserar sin ekonomihantering med Inexchange. Här hanteras miljontals fakturor varje vecka, snabbt och säkert. Välj en miljövänlig väg till ett papperslöst kontor.



Nyheter

Får man dra julfesten på företaget? Detta gäller

Ja, du får dra av julfesten – men det finns gränser du måste känna till. Innan du fixar festen eller bokar årets julbord 2025 behöver du ha koll på avdragsreglerna för mat, lokal och underhållning. Vi guidar dig genom moms, förmånsbeskattning och skattefria gränser.

Martin_redaktor
Martin Ahlström 3 december, 2025 Uppdaterades 3 december, 2025 4 minuters läsning
2026 (18)

Foto: Framtagen med hjälp av Gemini

Kan man dra av julbord och julfest?

En julfest räknas som intern representation och är en skattefri förmån för de anställda – så länge det hålls inom rimliga gränser (hur lyxig festen får vara kommer längre ner). Om det bjuds på alkoholhaltiga drycker i samband med julbordet är även detta skattefritt.

Avdrag för mat och dryck

  • Kostnadsavdrag: Julbordets kostnad för mat och dryck är tyvärr inte avdragsgill
    (0 kr).
  • Momsavdrag: Du får däremot lyfta momsen (ingående mervärdesskatt) för en kostnad på mat inklusive dryck upp till 300 kronor per gäst. Denna möjlighet får du inte missa!

Avdrag för kringkostnader

  • Lokal och underhållning: Båda är avdragsgilla – upp till 180 kronor + moms per person.
  • Övernattning: Resor och hotellnatt på annan ort är avdragsgillt. Detta gäller för upp till en natt, och den anställde förmånsbeskattas inte.
  • Frekvens: De avdragsgilla kringkostnaderna får ni bara göra avdrag för högst två gånger per år. Anordnas fler fester får ni välja vilka två som ska vara avdragsgilla.

Vem får delta?

Även utgifter för tidigare medarbetare, styrelseledamöter och de anställdas make/maka eller sambo samt hemmavarande barn blir avdragsgilla inom beloppsgränserna.

VIKTIGT FÖR ENSKILD FIRMA: Driver du enskild näringsverksamhet har du ingen möjlighet att dra av kostnader för julbord eller liknande personalfester, eftersom du inte räknas som anställd i din egen firma.

Jullunch istället för julfest

Många väljer att gå ut och äta en god jullunch istället för en stor fest. Här är det viktigt att se upp:

  • Om jullunchen inte är tänkt att fungera som en av företagets årliga personalfester, räknas den inte som intern representation och de anställda ska förmånsbeskattas för måltiden.
  • Om ni däremot beslutar att jullunchen är företagets formella julfest, gäller reglerna för intern representation (se ovan).

Om du bjuder kunden på julbord eller julfest?

När du bjuder kunder (extern representation) gäller striktare regler:

  • En vanlig julfest: Kostnaderna för förtäring är inte avdragsgilla (0 kr), och oftast får du inte heller dra av momsen, då en julfest sällan räknas som en enkel representation i samband med ett affärsmöte. 
  • En julfest med affärssyfte: Anordnar du däremot ett event, seminarium eller liknande i samband med julmaten? Då kan kringkostnaderna (t.ex. för enklare underhållning eller lokal) bli avdragsgilla. Du får dessutom lyfta momsen (ingående mervärdesskatt) på utgifter upp till 300 kronor exklusive moms per gäst.

Om du vill lyxa till det ordentligt

Se upp om du planerar en alltför påkostad och lyxig tillställning!

Om festen eller personalresan blir alldeles för dyr och exklusiv riskerar den att ses som överdriven representation eller en förmån. Detta kan leda till att de anställda förmånsbeskattas för delar av kostnaden. 

Hela kostnaden (mat, dryck, omkringkostnader) blir visserligen då avdragsgill för företaget som personalkostnad, men det är sällan uppskattat när de anställda får skatta för något som var tänkt som en gåva. 

Det finns ingen fast gräns för vad som är 'för lyxigt' – du måste själv avgöra vad som är en rimlig nivå.

Så innebär detta att jag kan dra av julfesten på företaget?

Ja, till viss del!

  • Du kan lyfta momsen för måltider och dryck upp till 300 kronor per person.
  • Du kan dra av kostnader för lokal och underhållning upp till 180 kronor + moms per person (max två gånger per år).
  • Resekostnader och en hotellnatt på annan ort för de anställda är avdragsgilla.

Julklappar till anställda

Gåvor från arbetsgivare är normalt en skattepliktig förmån. Men det finns ett viktigt undantag för julgåvan:

Skattefri gräns: Julgåvor är skattefria för den anställde om gåvans marknadsvärde inte överstiger 550 kronor inklusive moms.

Viktigt att veta: 

  • Om gåvans värde överstiger 550-kronorsgränsen blir gåvan skattepliktig från första kronan. En julklapp värd 600 kr beskattas alltså för hela beloppet, inte bara för de 50 kronorna över gränsen. 
  • Gåvan behöver ges till alla eller en större grupp anställda för att räknas som en julgåva.

Planerar du att ge bort en julgåva? Se till att hålla dig inom 550-kronorsgränsen för att den ska bli skattefri för dina medarbetare.



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.