Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Investeraren Jane Walerud: Jag hör för många dåliga pitchar

Yasemin Bayramoglu 23 maj, 2017 • Uppdaterades 18 december, 2024 • 4 minuters läsning
Elsa Bernadotte och Jane Walerud.
Företagare som söker finansiärer måste lära sig att pitcha sina idéer. Det menar Jane Walerud, en av landets mest ansedda finansiärer inom tech, som tycker att de flesta entreprenörer är usla på just det.

700 kvinnor från hela världen samlades under veckan i Stockholm under International Women Forums stora konferens. Organisationen firar 35 år i år och kan skryta med en medlemslista som samlar oerhört framgångsrika kvinnor inom såväl politik, näringsliv och forskning. Man blir inte medlem. Man blir invald.

En av de utvalda – och invalda – är Jane Walerud, en av de tidigaste och mest framgångsrika investerarna med fokus på IT-branschen i Sverige. Hon deltog under ett av konferensens seminarier tillsammans med bland annat Elsa Bernadotte, som står bakom nya startupen Karma.

Temat var svenska unicorns, startups som värderas till minst en miljard dollar. Sverige har flest sådana företag per capita.

På slutet fick de frågan om hur lätt det är att hitta investerare, som kvinna. Driva Eget tar upp det här i den tidning som ligger i butik just nu. Bara 30 procent av investeringarna går till kvinnors företag.

– Jag fick själv nej massor av gånger innan jag till slut hittade en kvinna som sa ja. Nu träffar jag själv startups och jag letar efter kvinnliga grundare, men jag finner oftast att jag ändå väljer män, säger Jane.

Lite senare får hon vidareutveckla resonemanget.
– Kvinnor behöver säkert satsa mer på varandra, det är få kvinnor i förhållande till män och det är synd.

Samtidigt har vi andra mångfaldsproblem som är än viktigare – de som kommit till Sverige och deras barn, säger Jane och fortsätter:

– Men jag önskar att fler tjejer hade varit lite mer cheezy!

Det är en direkt kommentar till något som Elsa sa under seminariet tidigare:
– Du kan påverka så mycket som du vågar drömma. Det låter cheezy, men jag tror verkligen på det.

Med andra ord: man måste våga drömma rejält om man ska få andra att vara med och ta risken.

– Det är ojämställt till viss del, men man måste också se att det har hänt mycket de senaste åren. Förändring tar tid. Man kan klaga på det som är dåligt, men jag ser hellre på det som blir bättre, säger Elsa och Jane fyller i:
– Det är jättemycket bättre nu. MEN … de flesta entreprenörer är otroligt dåliga på att presentera sin idé! Några få är duktiga. Bannemig vad jag blir trött. Om jag frågar ”vad gör ditt företag?” kan jag få något totalt obegripligt till svar. Då blir jag helt ointresserad. Kan man inte beskriva sin idé på 2–3 meningar är det kört, säger hon.

Det gäller att anpassa sin pitch efter var investeraren kommer ifrån. Elsa känner igen sig själv i Janes resonemang och hur hon pitchat sina idéer tidigare.
– Vi utmanar inte oss själva. Jag uppskattar verkligen investerare som vågar ställa tuffa frågor, men på ett respektfullt sätt. Det hjälper oss som startups att hitta vad som är viktigt för oss. Jag minns ett möte jag hade med en kvinnlig investerare som berättade hur folk pitchar i USA, där man säger ”vi kommer krossa konkurrenterna”, ”vi kommer göra det här”, medan svenskar mumlar ”vi tror att, kanske …”. När jag sedan skulle berätta om oss ändrade jag mitt sätt att prata mitt i meningen: ”vi tror, nej så här: vi ska …”. Hon gillade det!

Men det gäller förstås inte att ta i i överkant. Förr eller senare är det upp till bevis.

Jane berättar om hur hennes dotter Caroline, som också jobbar för Walerud Ventures, var i San Fransisco och mötte en startup som snackade vitt och brett om hur de hade fått en deal med Louis Vuitton. Snart skulle allt läder vara borta ur väskproduktionen. Deras konstläder skulle ta över. Hur långt hade de kommit då? Ja, ingen vart alls skulle det visa sig. Det gäller att anpassa sin pitch efter var investeraren kommer ifrån.

– Sedan träffade vi några svenska nano-forskare på KTH som väldigt försiktigt berättade om sina framsteg och då fattade vi snart att det här är världens grej. Och de hållit – och överträffat – sin plan hela vägen, säger Jane.

Hon ger ett råd till den som vill sälja sitt företag utomlands:
– Då ska man skarva lite, säga att man har lite mer än vad man kanske har. Förutom i Japan – där funkar det svenska sättet jättebra!


ANNONS

Innehåll från Bokio

Partner

Från passion till egen butik – så driver Evelina Imse Studios med Bokio

När Evelina Hedberg startade Imse Studios var inte planen att bli företagare på heltid. Men snart skulle passionsprojektet bli en heltidssysselsättning – och med hjälp av Bokio kan hon fokusera på det kreativa istället för ekonomin.

Bokio 30 september, 2026 • 4 minuters läsning
Evelina på Imse Studios använder Bokio
Bokio

Innan vi berättar Evelinas härliga historia, spana in hur Bokio kan hjälpa även ditt företag att automatisera ekonomi och bokföring. Du kan läsa mer och testa helt kostnadsfritt här.

Tillbaka till storyn. Evelina drog igång Imse Studios medan hon fortfarande pluggade till civilingenjör i medieteknik. Sedan kom pandemin. Examen firades men jobben uteblev. Då fanns företaget redan där.

– Då kände jag: nej men då tuffar jag väl på. På så sätt var det väldigt tryggt att jag redan var igång och hade företaget, säger Evelina Hedberg.

Sedan dess har Imse Studios vuxit från ett passionsprojekt till en verksamhet med keramik, konst, kurser och återkommande kunder. 2022 tog Evelina dessutom steget från att jobba hemifrån till en egen studio på Frejgatan i Stockholm.

Tips! Om du startar ett konto hos Bokio får du kostnadsfri rådgivning från en redovisningskonsult. Läs mer här.

Det låter kanske som en ganska genomtänkt plan. Men Evelina beskriver snarare företagandet som motsatsen.

– Jag var nog mer perfektionist innan och försökte tänka ut lösningen på alla problem. Det funkar absolut inte inom företagande. Företagande handlar ju bara om att göra, testa sig fram.

Och när det är dags att ta nästa steg har hon en ganska enkel tumregel:

– Känns det asläskigt och pirrigt, då är det antagligen rätt. Då är det bara att köra.

Företagandet får alltså gärna innehålla lite improvisation. Men det finns en sak Evelina helst inte vill improvisera med.

Ekonomin.

Bokio har hängt med från början

Bokio har funnits med sedan Imse Studios startade. När Evelina behövde börja bokföra jämförde hon olika alternativ och landade till slut i Bokio. I dag använder hon bland annat bokföring, fakturering, lön och Bokio Företagskonto (som erbjuder återbäring och cashback).

– Det känns inte som något jättesvårt system som man bara kan använda om man är redovisningskonsult, utan det är faktiskt byggt för oss användare.

Och Bokio Företagskonto har gjort stor skillnad i vardagen. Tidigare hade Evelina banken separat. För att vara säker på att allt stämde behövde hon själv gå igenom bankhändelser och checka av att allt var bokfört.

– Det var skitmeckigt att se till att allting är bokfört. Jag behövde skriva ut listor och checka av att varje händelse var bokförd. Det behöver jag verkligen inte nu.

I dag kan hon istället se vad som redan är klart och vad som återstår.

– Det är väldigt överskådligt. Man ser tydligt vad som är bokfört och vad som är kvar att göra.

Det är kanske inte den mest dramatiska delen av företagandet. Men för Evelina är det just poängen. När mycket annat handlar om att testa, sälja, skapa och lösa problem längs vägen är det skönt att ekonomin är tydlig.

Återbäring på företagskontot och cashback på alla kortköpMed just Bokio får du ett företagskonto med allt du behöver till ett fast pris varje månad. Och i vissa fall kan du till och med få tillbaka mer pengar än vad tjänsten kostar varje månad. Bokio erbjuder nämligen återbäring på allt insatt kapital (som bankens ränta, fast bättre) och 1 procent cashback på alla kortköp. Ett erbjudande ingen annan bokföringstjänst kan matcha. Läs mer här.

Bokföring som är enkel och smidig

Imse Studios innebär både många inköp och många försäljningar. Ändå försöker Evelina undvika att göra administrationen till ett stort projekt.

– Det kan nästan bli lättare att jag bakar in det i vardagen snarare än att jag sätter mig en hel dag.

Det kan vara att ladda upp ett underlag när det dyker upp, bokföra flera liknande Swish-transaktioner samtidigt eller skicka iväg en faktura när hon kommer på att det behövs.

– Faktureringen funkar supersmidigt. Jag kan skicka en faktura från soffan på kvällen om jag behöver.

Psst! Se här hur du kan samla all ekonomi och admin smidigt och prisvärt i Bokio

När Imse Studios blev aktiebolag funderade Evelina på om hon skulle lämna över hela bokföringen till en redovisningskonsult. Istället valde hon att fortsätta sköta den löpande bokföringen själv och ta hjälp när hon behöver det.

– Det är inte en särskilt stor belastning att bokföra, just för att det funkar så smidigt med Bokio.

Det passar ganska bra ihop med hennes syn på företagandet i stort. Allt behöver inte vara löst från början. Det viktiga är att komma vidare.

– Testa istället för att tänka om man ska testa. För då kommer det aldrig bli av.

Tips! Spana in hur Bokio kan hjälpa ditt företag att automatisera ekonomi och admin. Du kan läsa mer och testa helt kostnadsfritt här.

Om Bokio
Bokio är ett svenskt, molnbaserat bokföringsprogram som gör livet enklare för småföretagare, entreprenörer och redovisningskonsulter. Med smart automation hjälper vi dig att sköta bokföring, fakturor, lön och företagskonto i ett och samma system så att du kan lägga mer tid på det du egentligen brinner för.


Dela artikeln

Ekonomiskolan

Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

I dag använder nästan alla företag någon form av bokföringsprogram. Programmen gör bokföringen enklare, automatiserar mycket av arbetet och hjälper dig att hålla koll på företagets ekonomi. Men vilket ska jag välja?

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 7 juni, 2026 • Uppdaterades 29 september, 2026 • 3 minuters läsning
Vilket bokfo¨ringsprogram ska man va¨lja
Montage/Canva

Det finns onekligen många alternativ på marknaden – och de kan skilja sig ganska mycket i funktioner och pris. 

Istället för att fastna i specifika varumärken kan det vara smart att utgå från vilka funktioner programmet faktiskt har. Här är en checklista med tio saker ett bra bokföringsprogram bör klara av.

Tips från Spiris: Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna.

10 saker ett bra bokföringsprogram ska kunna

1. Automatisk koppling till bankkonto

Ett modernt bokföringsprogram ska kunna kopplas direkt till företagets bankkonto. Då importeras transaktioner automatiskt och kan matchas mot fakturor eller kvitton. Det sparar mycket tid och minskar risken för manuella fel.

2. Enkel fakturering

Ditt företag behöver kunna skapa och skicka fakturor direkt i bokföringsprogrammet. Programmet bör därför ha en enkel faktureringsfunktion. Det är också en fördel om programmet kan:

  • skicka fakturor digitalt (även e-faktura)
  • hantera påminnelser
  • registrera betalningar automatiskt

3. Automatisk momsberäkning

Momsredovisning är en central del av bokföringen. Ett bra bokföringsprogram räknar automatiskt ut moms och kan skapa en momsrapport som ligger till grund för momsdeklarationen. Det minskar risken för fel i redovisningen.

Tips från Spiris: Sköt det mesta av din löpande bokföring automatiskt. Prova gratis här!

4. Digital kvittohantering

I dag arbetar många företag helt digitalt. Ett bra bokföringsprogram bör därför ha en funktion där du kan fotografera kvitton med mobilen och ladda upp dem direkt i systemet. Det gör att underlagen sparas automatiskt och blir lätta att hitta.

5. Integrationer med andra system

Många företag använder fler system än bara bokföringsprogrammet, till exempel:

  • e-handelssystem
  • kassasystem
  • CRM-system
  • betalningslösningar

Ett bra bokföringsprogram ska kunna integreras med andra verktyg så att informationen automatiskt förs över till bokföringen.

6. Automatisering av bokföringen

Moderna bokföringsprogram kan automatisera mycket av bokföringen. Till exempel kan systemet:

  • föreslå bokföringskonto
  • matcha banktransaktioner
  • bokföra återkommande kostnader automatiskt

Det gör arbetet betydligt snabbare.

Tips från Spiris: Följ Spiris nyhetsbrev här. Få tips, inspiration och aktualiteter för företagare.

7. Rapporter som är lätta att förstå

Ett bra bokföringsprogram ska inte bara registrera siffror – det ska också hjälpa dig att förstå ekonomin. Programmet ska därför kunna ge dig tydliga rapporter, till exempel:

  • resultatrapport
  • balansrapport
  • kassaflödesrapport

Helst ska de vara enkla att läsa även för den som inte är ekonom.

8. Samarbete med redovisningskonsult

Många företag väljer att anlita en redovisningskonsult när de växer. Då är det viktigt att programmet gör det enkelt att dela bokföringen. Många system låter både företagaren och redovisningskonsulten arbeta i samma system samtidigt. 

9. Möjlighet att växa med företaget

Det bokföringsprogram du väljer i början bör fungera även när företaget växer. Det är därför bra om programmet även kan hantera saker som:

  • löner
  • projektredovisning
  • lager
  • fler användare

Då slipper du byta system när företaget utvecklas.

10. Support och hjälp när något går fel

Ekonomi är ett område där det är viktigt att det blir rätt. Därför är det en stor fördel om bokföringsprogrammet erbjuder bra support. Det kan till exempel vara:

  • chatt eller telefon
  • guider och utbildningar
  • hjälpcenter online

När frågor uppstår är det skönt att kunna få hjälp snabbt.

Välj funktioner, inte bara pris!

När du ska välja bokföringsprogram är det lätt att fastna i priset. Men ofta är det viktigare att programmet faktiskt passar hur ditt företag arbetar – det är värt någon hundralapp extra att välja kvalitet.

Ett bra bokföringsprogram ska göra ekonomin enklare – inte krångligare.

Om programmet har funktionerna i checklistan ovan, brukar det vara ett bra tecken på att det fungerar även när ditt företag växer.

Tips från Spiris: Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här

Tips! Här hittar du alla delar i Ekonomiskolan – som lär dig allt om bokföring, skatter och företagsekonomi. Bokmärk och kom tillbaka!



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.