De bildar regering efter valet (gissar Driva Eget)
- 23 dagar har gått sedan valet. De rödgröna har svårt att få ihop laget, Tidö-gänget saknar mandat. Driva Eget tittar i spåkulan och tror sig veta hur allt slutar. Men vad vet vi om politik...
Låt oss börja med brasklappen att detta är en högst spekulativ text. Men eftersom frågan om regeringsbildning faktiskt har ganska stor inverkan på oss företagare, är det spännande att spekulera.
Just nu har Magdalena Andersson sonderingsuppdraget. Kommer hon att få ihop det rödgröna laget? Det tror vi inte. Centerpartiet har historiskt stått fast vid sina beslut om vilka de kan tänka sig att stötta i en regering - och de säger nej till både Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet. Vi kan inte se varför de skulle ändra sig nu.
Kan då Magdalena samla de rödgröna runt en regering bestående av enkom Socialdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet? Kanske, men föga troligt. Vänsterpartiet verkar hålla fast vid sitt krav på ministerposter. Och en sådan regering skulle i praktiken bli väldigt svag och ha svårt att driva igenom politik via riksdagen. Vi tror inte att detta blir svaret.
Kan Socialdemokraterna och Moderaterna samarbeta?
Vi företagare älskar stabilitet. Vi vill veta spelreglerna och förutsättningarna – så att vi vågar satsa. Kanske vore det bästa för oss – och för Sverige i osäkra tider – om det blev ett brett mittenalternativ?
Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet, Kristdemokraterna, Liberalerna och Moderaterna tillsammans. Wow, vilken grej. Tänk om politikerna kunde sluta leka politik, och istället driva Sverige som ett AB med den bästa personen på respektive post – oavsett partitillhörighet. Det vore magiskt för Sverige.
Tror vi på det? Snarare hoppas.
Kan Moderaterna och Socialdemokraterna verkligen samarbeta? Bevisligen har det gått förut, inte minst i Natofrågan.
Men vem skulle bli statsminister? Vi tror inte att något av partierna skulle släppa den posten frivilligt. Kanske en kompromiss med Centerpartiets Elisabeth Thand Ringqvist som statsminister och en uppdelning där de största partierna leder de tyngsta departementen? Inte så dumt i teorin. Men föga troligt i verkligheten.
S+MP+C+L+KD som mittenalternativ
Om vi bortser från Moderaterna då, och samlar resterande partier i ett mittenalternativ. Ja, mer troligt. L och KD skulle behöva lämna Tidö-laget, och det känns inte helt omöjligt. Detta alternativ har ju bollats fram och tillbaka ett flertal gånger, och vi har inte så mycket mer att tillägga än att det vore ett starkare alternativ än Rödgrön-röra (för att citera gamle statsministern Carl Bildt.)
En hel del sakpolitiska utmaningar förstås, men det känns ändå mer hanterbart än motsättningarna mellan Vänsterpartiet och Centerpartiet.
Men vi tror att ett annat alternativ blir svaret...
De bildar regering efter valet... (gissar vi)
Så vilket alternativ tror vi att det blir? Jo, en outsider som ingen såg komma för några veckor sedan. Trumvirvel...
Regeringen efter valet 2026 bildas av – gamla alliansen!
Hur tänker vi då? Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna och Moderaterna har en lång historia av regeringssamarbete. Det är grunden. Problemet är förstås att de saknar mandat.
Naturligtvis har vi också frågan om Centerpartiets tydliga hållning kring Sverigedemokraterna.
Men, låt oss säga att det måste bli en kompromiss (vilket det behöver bli oavsett). Skulle Centerpartiet kunna ingå i en regering med de forna allianspartierna, med stöd av Sverigedemokraterna? Det är knäckfrågan!
Och skulle Sverigedemokraterna godkänna en sådan tågordning? Kanske önskar de hellre en alliansregering där de kan få igenom en del av sin politik, än en rödgrön regering som spelar matchen långt ifrån de Sverigedemokratiska värderingarna.
Kanske är detta ändå den enklaste vägen till en regeringsbildning? Två knäckfrågor alltså.
Knäckfråga 1: Kan Centerpartiet acceptera att sitta i en regering med stöd av Sverigedemokraterna?
Knäckfråga 2: Kan Sverigedemokraterna ta ett steg tillbaka och stödja ett alternativ de inte älskar, men som är bättre än alternativet?
Vi tror att svaret på dessa två frågor kan bli ja (efter många politiska utspel och spel för gallerierna). Eller framförallt – vi tror att detta är mer troligt än att Magdalena Andersson ska få ihop det rödgröna laget.
Är detta alternativ då bäst för Sverige? Nja. Ur ett företagarperspektiv är det absolut bästa en så stabil och bred majoritet som möjligt – med tydliga spelregler och mandat att driva Sverige framåt. Men i väntan på det – låt oss göra det bästa av situationen.
Vi hoppas att våra politiker kan tänka mer som oss företagare.
- Rätt person på rätt plats, oavsett bakgrund och tillhörighet.
- Samarbete och win-win – vi gör det tillsammans
- Vi ska springa ett maratonlopp tillsammans, inte en sprint (med andra ord – vad är bäst på lång sikt?)
Med det sagt kan vi bara önska våra politiker lycka till. Det är ett tufft läge, precis som vi är vana vid från vår vardag som företagare. Och en sak vet vi – allt går att lösa!
Fotnot: Detta är en krönika och den är högst spekulativ. Driva Eget är ett politiskt obundet medie. Vårt perspektiv är företagarnas.