Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Inspiration

Svetsaren som blev halloumikungen av Sverige

Yasemin Bayramoglu 22 januari, 2019 Uppdaterades 18 december, 2024 10 minuters läsning
Frixos Papadopoulos i sitt livsverk – Fontana. FOTO SAMUEL KARLSSON
Han flydde från ett krig och startade varumärket Fontana med två tomma händer. Idag omsätter Frixos Papadopulos livsverk flera hundra miljoner. Men allt började med en gammal Saab och några burkar juice.

När vi träffar Fontanas grundare Frixos Papadopulos i företagets rymliga lokaler i Tyresö har det gått 40 år sedan starten. Han borde egentligen gått i pension för flera år sedan och det dagliga arbetet sköts av hans son och dotter. Men trots sina 72 år fyllda är Frixos full av energi och har inga planer på att pensionera sig.
– Mitt jobb är som medicin. Man kan vara ledig en vecka eller en månad, men vad ska man göra sedan? Jag älskar att jobba med mat och vill fortsätta utveckla våra produkter så länge jag orkar, säger han.

LÄS OCKSÅ: "Passiva inkomster ska ge mig min frihet"

Kontoret och lagerlokalen i Tyresö är navet i Fontanas verksamhet. Hit kommer fullastade pallar med olivolja, oliver, fetaost, halloumiost och andra matvaror från det grekiska skafferiet, som blivit en självklar del i de svenska hemmen. De stora matkedjorna slussar sedan vidare varorna. Det är ett väloljat maskineri som hanterar flera hundra ton varje år. Men när Frixios drog igång verksamheten var det under betydligt blygsammare former. Han startade bokstavligen med två tomma händer.

Fick överge hem och företag


[caption id="attachment_29365" align="alignnone" width="512"] Fontana byggs. Frixos med hustrun Maro och pappa.[/caption]

Frixos kommer från Cypern men tvingades fly tillsammans med sin familj när ön invaderades av turkarna sommaren 1974.
– Då hade jag en svetsfirma som gick väldigt bra, ett fint hus och ett bra liv med min familj. Men vi var tvungna att lämna allt på grund av oroligheterna. Vi trodde att vi skulle kunna återvända efter en kortare period, men så blev det inte.
vid tiden för invasionen befann han sig tillsammans med sin familj på semester i en bergsby. Turkiska styrkor ockuperade då den norra delen av ön där Frixos hade sin verksamhet. Familjens villa hamnade under styrkornas kontroll.

Frixos drogs in i kriget och skadades i striderna. Vid ett tillfälle hamnade han bakom fiendens linje och var nära att dödas.
– Jag förlorade en kamrat när jag flydde för mitt liv. Jag försökte hämta hjälp men militärledningen vägrade undsätta min vän. Själv var jag så skadad att jag hamnade på sjukhus i flera veckor. Min familj visste inte om jag levde eller var död.
Cypern delades upp i två separata zoner och alla grekcyprioter flydde till den södra sidan av ön. Det var en kaotisk tid präglad av osäkerhet och brist på möjlighet att försörja sig.

Frixos återhämtade sig från sina skador och funderade på att starta sin svetsfirma igen. Men alla investeringar hade avstannat och han vågade inte lita på att det skulle bli fred på riktigt.
– Jag var rädd för att det skulle bli krig igen. Det var det värsta jag kunde tänka mig. Jag ville aldrig vara med om ett krig igen. Det fanns inget annat alternativ än att lämna Cypern.

Vägrade gå ut i kylan


I februari 1975 landade han i Sverige med sin fru Maro, dottern Corina och sonen Loizos. Det var vinter, kallt och snön låg i drivor runt stugknuten. Det var en brutal kontrast mot klimatet på Cypern. De kom till Tyresö eftersom Maro hade en bror som bodde där med sin svenska fru.
– Min fru grät och undrade var vi hade hamnat. Hon ville inte bo här. Det var så kallt och mörkt. Hon gick inte utanför dörren den första månaden.

De hoppades att Turkiet skulle dra tillbaka sina trupper, men läget fortsatte vara låst och till slut
bestämde sig Frixos och Maro för att försöka skapa en ny framtid för sig själva och barnen i Sverige.
– Jag kontaktade Tyresö kommun och undrade om det fanns några jobb. De ville att jag skulle lära mig svenska först. Jag skulle till och med få betalt för att gå ett år i skolan. Men jag ville jobba. Jag fick arbetstillstånd redan efter 45 dagar och vi började med att städa toaletter på olika skolor. Sedan fick jag jobb som svetsare på en firma i Sundbyberg.

Under några år hoppade Frixos på alla jobb som han kunde få, samtidigt som hustrun startade en frisersalong i Tyresö.
– Jag kunde inte språket men jag kunde läsa ritningar och var bra på att svetsa, så det gick bra ändå.
Han jobbade bland annat vid bygget av Arlanda. Men betalningen var för dålig för att det skulle räcka till försörjningen. Frixos och hans fru fortsatte städa på kvällar och helger. Samtidigt försökte de starta en butik med grekiska souvenirer, men utan framgång.
– När jag började som svetsare på Arlanda fick jag 15 kronor i timmen. Ett tag hade jag fem olika jobb för att få ihop tillräckligt med pengar till mat och hyra. Det var jobb från morgon till kväll.

Svårt med husmanskost


De försökte komma in i det nya samhället, men det var inte helt lätt. Människorna betedde sig på ett annat sätt än de var vana vid. Men värst av allt var maten. Den svenska husmanskosten med ärtsoppa, bruna bönor och sill var hemska upplevelser.
– Om vi blev bjudna på middag var det en liten köttbit och några potatisar på tallriken. Hade man tur fick man några skivor gurka och lite isbergssallad också. Bara det. Rå sallad. Ingen olivolja, ingen vinäger, inga kryddor eller dressing överhuvudtaget. Och det fanns aldrig något bröd.

När Frixos och Maro i sin tur bjöd sina nya svenska vänner på middag dukade de fram oliver, pepperoni, fetaost, halloumi, auberginer, kött eller kyckling och sallad med olika grönsaker och dressing. Och bröd.
– Det var roligt och de tog intryck av vår matlagning. Efter ett tag började de använda mer tillbehör och till slut behövde jag inte be om bröd. Jag gjorde också en grekisk variant på köttbullar med fetaost. Vi lärde oss av varandra.

Juiceimportör av en slump


Men efter några år i Sverige hade de fortfarande svårt att få det att gå ihop ekonomiskt. De funderade på att återvända till Cypern och sparade ihop till en resa för att hälsa på familj och vänner. Resan visade sig bli helt avgörande för familjens framtid. Men inte på det sätt som de förväntat sig.
Det var varmt när de kom till Cypern och en dag tittade Frixos i sin brors kylskåp på jakt efter något att dricka. Där stod några burkar med fruktjuice. Han smakade och insåg att det var något som skulle kunna gå att sälja i Sverige.
– Det fanns bara äppeljuice och apelsinjuice i de svenska butikerna och jag tänkte att det här måste jag försöka satsa på.

Redan nästa dag besökte han fabriken där juicen tillverkades. Till en början möttes han av viss skepsis och när han fick frågan hur mycket han trodde att han kunde sälja visste han inte vad han skulle svara.
– De hade ingen agent i Norden och såg det som en möjlighet att etablera sig här. Men de kunde inte skicka någon juice till Sverige om jag inte hade beställning på en hel container. Så jag tog några burkar och tänkte vad ska jag göra nu? Hur ska jag kunna sälja?

Lager i ett garage


Tillbaka i Sverige åkte Frixos runt med sina burkar till olika butiker och lyckades få så många intresserade att han vågade beställa en container med juice. Han hyrde ett garage av en privatperson på Stora Essingen för att ha som lager och köpte en Saab 99 för att kunna sköta kundbesök och transporter.
– Jag tog ut passagerarstolen och all inredning för att få plats med fler lådor med juice. Det var väldigt roligt att åka runt och sälja och jag fick många personliga kontakter. Men det var ett hårt slit.

Efter en tid byttes Saaben ut mot en folkabuss och säljrundorna blev allt längre.
– Jag hittade inte så bra i början utan åkte efter de stora vägarna. Jag tog E4:an norr ut och körde till Gävle och stannade vid varje kafé och butik på vägen. Jag gick in och frågade om de ville köpa några lådor juice. För det mesta ville de det. Det var mycket enklare att sälja in sina produkter på den tiden. Nu görs alla inköp centralt av stora kedjor. Det är svårare att komma in på marknaden som oetablerad idag.

Skötte alla transporter själv


Det första året överträffade han sina förhoppningar med råge. Han sålde tio containrar med juice och verksamheten expanderade. Med tiden blev familjen allt mer hemmastadd i Sverige, men de saknade många råvaror som varit en självklarhet på Cypern. Frixos började importera stora förpackningar med olivolja, fetaost, inlagd paprika och halloumiost som han sålde till butiker med utländsk mat.
– Det var en tung hantering och jag skötte alla transporter själv. Ofta låg butikerna i någon källarlokal och jag fick bära de där stora lådorna och förpackningarna upp och ner för trapporna. Men jag var ung och stark. Nu förstår jag inte hur jag orkade.
Garaget, som han hyrt som lager inledningsvis, blev för litet och han flyttade verksamheten till större lokaler. Först till Hammarbyhamnen och sedan till Tyresö, där man huserar än idag.

Företaget fortsatte växa och Frixos satsade på konserver som inte bara kom från Grekland. Han importerade champinjoner från Kina, tonfisk från Thailand och majs från USA. En personlig kontakt på flygbolaget Scanair gjorde att han kunde importera färska tomater billigt från Teneriffa.
– Jag fick ett väldigt bra pris och vi kunde flyga hit färska tomater för två kronor kilot. De kostade femton kronor annars. De packades på Teneriffa på lördagen och fanns i butikerna här i Sverige måndag morgon. Det gick väldigt bra under några år innan priset på transporterna höjdes.

Introducerade halloumin


Den personliga kontakten med leverantörer och kunder är något som går som en röd tråd genom Frixos 40 år med Fontana.
– Jag vill veta var våra råvaror kommer ifrån. Jag besöker alla våra leverantörer och följer upp hela processen. Jag vill veta att djuren behandlas bra på gårdarna som producerar mjölk till våra ostar. Vi fuskar inte med kvaliteten i något led av produktionen. En del av våra leverantörer har vi jobbat med i 40 år.

Frixos kallas ibland för halloumikungen. Och är det någon som bidragit till att svenskarna är det folk som äter mest halloumi per innevånare i världen, så är det han. Men det började i liten skala med en låda med 40 stycken 250-grams förpackningar. Han försökte få sina befintliga kunder i Hötorgshallen att bli intresserade av den nya produkten men det gick väldigt trögt. Det tog ett helt år för honom att sälja den första lådan med halloumi.
– Jag är väldigt envis och vägrade ge upp. Och jag tänkte att eftersom många svenskar åkte till Cypern som turister borde det finnas några som testat halloumi och gillat det, så jag fortsatte.

Efter den blygsamma starten har efterfrågan gått stadigt uppåt. Med den växande vegetariska trenden har halloumi blivit ett attraktivt alternativ för alla som inte vill äta kött.

Siktar på en halv miljard


Mycket har förändrats sedan Frixos började åka runt med sin Saab 99. Fontana har vuxit till en aktör i mångmiljonklassen och målsättningen är att nå en omsättning på 500 miljoner år 2020. Prognosen ser bra ut och det finns goda förutsättningar för att man överträffar förväntningarna. Men trots framgångarna har Frixos kvar samma entusiasm för företaget som när han startade.
– Jag är en enkel person i grunden. Jag var fattig och blev rik och sedan fattig igen. Nu är Fontana ett företag som omsätter flera hundra miljoner, men jag är fortfarande samma person som när jag började importera mat från Cypern. Och jag älskar mitt jobb, säger Frixos Papadopoulos.
Det kom att dröja 35 år innan familjen kunde besöka sitt gamla hem på Cypern igen. Alla möbler, tavlor, böcker och Frixos verktyg var kvar, men huset hade tagits över av turkcyprioter.

AV SAMUEL KARLSSON


ANNONS

Innehåll från Årsredovisning Online

Partner

Bli klar med årsredovisningen på 15 minuter (med Årsredovisning Online)

Har du aktiebolag? Då ska årsredovisningen troligen lämnas in innan 31 juli. Visste du att det bara behöver ta 15 minuter att få allt klart genom den smidiga tjänsten Årsredovisning Online, och att du kan få all support du behöver?

cropped-favicon-1-32x32
Årsredovisning Online 1 juni, 2026 Uppdaterades 1 augusti, 2026 5 minuters läsning
Årsredovisning
Årsredovisning Online

Psst! Har du bråttom och vill gå rakt på sak, kan du läsa om Årsredovisning Online här. Okej, nu till saken: Sommar och sol, ledighet eller? Nja, för många företagare betyder sommaren att det är dags att ta tag i årsredovisningen och deklarationen.

Och låt oss vara ärliga, det är lätt att skjuta upp detta. Många företagare tror att det krävs flera dagars jobb, avancerade ekonomikunskaper eller hjälp från en konsult för att bli klar. Men så behöver det inte vara.

Har du redan bokföringen på plats kan årsredovisningen och deklarationen bli klar på 15 minuter med Årsredovisning Online, och du kan dessutom få hjälp om du behöver. Dessutom fungerar tjänsten oavsett vilket bokföringsprogram du har.

Vad måste vara klart före den 31 juli?

För aktiebolag med kalenderår som räkenskapsår är den 31 juli en viktig deadline. Då ska årsredovisningen ha kommit in till Bolagsverket. Innan dess behöver du också ha gjort bokslutet, tagit fram företagets årsredovisning och upprättat Inkomstdeklaration 2 till Skatteverket.

Det kan låta omfattande, men processen är egentligen ganska logisk när man bryter ner den i mindre delar.

Tips: Här kan du läsa om alla datum du måste ha koll på för årsredovisning och deklaration

Fem steg från bokföring till färdig årsredovisning

Att stänga räkenskapsåret handlar i grunden om tre delar: själva bokslutet (att sammanställa och justera bokföringen), årsredovisningen till Bolagsverket och företagets inkomstdeklaration (INK2) till Skatteverket. Hela flödet kan sammanfattas i fem övergripande steg, som vi går igenom kortfattat nedan och mer i detalj på den här länken.

1. Stäm av bokföringen

Börja med att säkerställa att alla affärshändelser är bokförda och att eventuella periodiseringar, lager och andra justeringar är gjorda. Nu gör du även din momsrapport för bokslutsperioden.

2. Gå igenom balanskontona

Nästa steg är att kontrollera att saldona stämmer. Här hanteras också exempelvis avskrivningar och andra bokslutsjusteringar.

3. Ta fram årsredovisning och deklaration

När siffrorna är färdiga ska de sammanställas till en årsredovisning med resultaträkning, balansräkning, förvaltningsberättelse och noter. Samtidigt räknas bolagsskatten fram och företagets deklaration upprättas.

4. Håll årsstämma

Styrelsen ska skriva under årsredovisningen och bolaget ska hålla årsstämma där resultatet fastställs.

5. Skicka in handlingarna

Slutligen skickas årsredovisningen till Bolagsverket och Inkomstdeklaration 2 till Skatteverket. Detta görs smidigt med tjänsten Årsredovisning Online, som fungerar oavsett vilket bokföringsprogram du har.

Tips: Här finns en steg-för-steg-checklista för alla stegen när du ska göra årsredovisning och deklaration i aktiebolag. Har du enskild firma kan du läsa mer här.

De vanligaste misstagen företagare gör med årsredovisningen

Det största misstaget är faktiskt inte att göra fel – det är att vänta för länge. När årsredovisningen blir ett projekt som skjuts upp vecka efter vecka ökar risken att något missas eller att arbetet blir mer stressigt än nödvändigt.

Många företagare blir också förvånade över hur mycket som idag går att automatisera. Om bokföringen är i ordning, behöver det inte ta mer än 15 minuter att få klart årsredovisning och skatt med Årsredovisning Online.

– Man ska inte behöva vara ekonom för att kunna driva företag. Vår vision har varit att baka in allt krångligt regelverk i en smart tjänst, så att du som företagare kan känna dig trygg med att upprätta din egen årsredovisning och deklaration. Vi har koll på reglerna, så att du kan ha koll på din verksamhet, säger Åsa Hedgren på Årsredovisning Online.

Måste man använda samma system för allt?

Nej. Det är en vanlig missuppfattning att årsredovisningen måste göras i samma system som bokföringen. Har du bokfört året i exempelvis ett bokföringsprogram eller tillsammans med en redovisningsbyrå, kan du enkelt exportera en SIE-fil eller använda en direktkoppling till Årsredovisning Online för att skapa själva årsredovisningen och deklarationen. Detta ger dig flexibiliteten att behålla ditt befintliga bokföringsprogram samtidigt som du väljer en lösning som är specialiserad på årsredovisning och deklaration.

Kan man verkligen bli klar med årsredovisningen på 15 minuter?

Om bokföringen redan är klar är svaret ofta ja.

Årsredovisning Online är Sveriges största fristående gör-det-själv-tjänst för aktiebolag som vill upprätta årsredovisning och deklaration digitalt. Tjänsten guidar användaren steg-för-steg genom processen och anpassar innehållet efter företagets bokföring. Genom att läsa in en SIE-fil, eller använda en direktkoppling hämtas siffrorna automatiskt och systemet hjälper till att säkerställa att allt hänger ihop.

Automatiska kontroller minskar risken för fel och när allt är klart kan handlingarna signeras med BankID och skickas in digitalt.

För företag med revisor finns även stöd för revisionsberättelse.

– Vår ambition har alltid varit att göra det komplicerade enkelt. För oss handlar det om att lösa småföretagarens stora utmaning: att få tiden att räcka till, samtidigt som man vill känna sig trygg med att göra rätt och ha full koll på kostnaderna, berättar Åsa.

Testa gratis innan du bestämmer dig

En av de största fördelarna med Årsredovisning Online är att du kan prova tjänsten utan kostnad. Du kan importera bokföringen, skapa årsredovisningen och se hur allt ser ut innan du bestämmer dig. Dessutom ingår support om du känner dig osäker.

Först när du är redo att signera och skicka in betalar du för tjänsten. Det finns inga abonnemang eller löpande avgifter att ta ställning till.

För företagare som vill bli klara snabbt, behålla sitt nuvarande bokföringsprogram och samtidigt känna sig trygga med att allt blir rätt kan det vara ett enkelt sätt att få årsredovisningen över mållinjen innan deadline.

Prova Årsredovisning Online här. Du kan testa helt gratis och betalar först när det är dags att lämna in – du binder dig inte till något.

Om Årsredovisning Online
Årsredovisning Online grundades 2013 med ambitionen att underlätta arbetet kring deklaration och årsredovisningar för Sveriges företagare. Idag är över 150 000 årsredovisningar inlämnade via systemet av 40 000+ användare.

Den allra första årsredovisningen som lämnades in digitalt i Sverige var genom Årsredovisning Online. Gör det komplicerade enkelt genom en smidig tjänst som förvandlar det tidskrävande i att upprätta årsredovisningar till något som kan göras på en kvart.



Ekonomiskolan

Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

I dag använder nästan alla företag någon form av bokföringsprogram. Programmen gör bokföringen enklare, automatiserar mycket av arbetet och hjälper dig att hålla koll på företagets ekonomi. Men vilket ska jag välja?

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 7 juni, 2026 Uppdaterades 2 augusti, 2026 3 minuters läsning
Vilket bokfo¨ringsprogram ska man va¨lja
Montage/Canva

Det finns onekligen många alternativ på marknaden – och de kan skilja sig ganska mycket i funktioner och pris. 

Istället för att fastna i specifika varumärken kan det vara smart att utgå från vilka funktioner programmet faktiskt har. Här är en checklista med tio saker ett bra bokföringsprogram bör klara av.

Tips från Spiris: Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna.

10 saker ett bra bokföringsprogram ska kunna

1. Automatisk koppling till bankkonto

Ett modernt bokföringsprogram ska kunna kopplas direkt till företagets bankkonto. Då importeras transaktioner automatiskt och kan matchas mot fakturor eller kvitton. Det sparar mycket tid och minskar risken för manuella fel.

2. Enkel fakturering

Ditt företag behöver kunna skapa och skicka fakturor direkt i bokföringsprogrammet. Programmet bör därför ha en enkel faktureringsfunktion. Det är också en fördel om programmet kan:

  • skicka fakturor digitalt (även e-faktura)
  • hantera påminnelser
  • registrera betalningar automatiskt

3. Automatisk momsberäkning

Momsredovisning är en central del av bokföringen. Ett bra bokföringsprogram räknar automatiskt ut moms och kan skapa en momsrapport som ligger till grund för momsdeklarationen. Det minskar risken för fel i redovisningen.

Tips från Spiris: Sköt det mesta av din löpande bokföring automatiskt. Prova gratis här!

4. Digital kvittohantering

I dag arbetar många företag helt digitalt. Ett bra bokföringsprogram bör därför ha en funktion där du kan fotografera kvitton med mobilen och ladda upp dem direkt i systemet. Det gör att underlagen sparas automatiskt och blir lätta att hitta.

5. Integrationer med andra system

Många företag använder fler system än bara bokföringsprogrammet, till exempel:

  • e-handelssystem
  • kassasystem
  • CRM-system
  • betalningslösningar

Ett bra bokföringsprogram ska kunna integreras med andra verktyg så att informationen automatiskt förs över till bokföringen.

6. Automatisering av bokföringen

Moderna bokföringsprogram kan automatisera mycket av bokföringen. Till exempel kan systemet:

  • föreslå bokföringskonto
  • matcha banktransaktioner
  • bokföra återkommande kostnader automatiskt

Det gör arbetet betydligt snabbare.

Tips från Spiris: Följ Spiris nyhetsbrev här. Få tips, inspiration och aktualiteter för företagare.

7. Rapporter som är lätta att förstå

Ett bra bokföringsprogram ska inte bara registrera siffror – det ska också hjälpa dig att förstå ekonomin. Programmet ska därför kunna ge dig tydliga rapporter, till exempel:

  • resultatrapport
  • balansrapport
  • kassaflödesrapport

Helst ska de vara enkla att läsa även för den som inte är ekonom.

8. Samarbete med redovisningskonsult

Många företag väljer att anlita en redovisningskonsult när de växer. Då är det viktigt att programmet gör det enkelt att dela bokföringen. Många system låter både företagaren och redovisningskonsulten arbeta i samma system samtidigt. 

9. Möjlighet att växa med företaget

Det bokföringsprogram du väljer i början bör fungera även när företaget växer. Det är därför bra om programmet även kan hantera saker som:

  • löner
  • projektredovisning
  • lager
  • fler användare

Då slipper du byta system när företaget utvecklas.

10. Support och hjälp när något går fel

Ekonomi är ett område där det är viktigt att det blir rätt. Därför är det en stor fördel om bokföringsprogrammet erbjuder bra support. Det kan till exempel vara:

  • chatt eller telefon
  • guider och utbildningar
  • hjälpcenter online

När frågor uppstår är det skönt att kunna få hjälp snabbt.

Välj funktioner, inte bara pris!

När du ska välja bokföringsprogram är det lätt att fastna i priset. Men ofta är det viktigare att programmet faktiskt passar hur ditt företag arbetar – det är värt någon hundralapp extra att välja kvalitet.

Ett bra bokföringsprogram ska göra ekonomin enklare – inte krångligare.

Om programmet har funktionerna i checklistan ovan, brukar det vara ett bra tecken på att det fungerar även när ditt företag växer.

Tips från Spiris: Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här

Tips! Här hittar du alla delar i Ekonomiskolan – som lär dig allt om bokföring, skatter och företagsekonomi. Bokmärk och kom tillbaka!



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.