Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

"Det landar inte alltid väl, men jag vågar utmana"

Yasemin Bayramoglu 22 februari, 2019 • Uppdaterades 18 december, 2024 • 7 minuters läsning
Jessica Löfström på ExpanderaMera struntar i om hon upplevs som obekväm.
Från modell, via pastaimport och viltkött till vd i byggbranschen. Jessica Löfström har inte gjort någon spikrak karriär. Om man inte ser till riktningen: Uppåt!

Jessica Löfström kan ståta med att vara en av få utvalda som fått ta emot flera näringslivspriser ur prins Daniels hand. Senast det begav sig var i våras då hon fick Kungliga Patriotiska Sällskapets näringslivsmedalj för framstående entreprenörskap.

[caption id="attachment_29611" align="alignright" width="242"] Jessica Löfström får pris av prins Daniel. Foto: Jonas Ekströmer /TT[/caption]

– Oerhört mäktigt, stort och fantastiskt coolt! Det känns som att detta är den ultimata utmärkelsen och en större hedersutmärkelse för sin insats i näringslivet kan man inte få. Detta är den främsta, tyngsta och andas lång, stark tradition vilket är unikt, sa hon då.

LÄS OCKSÅ: ICA-HANDLARNA SOM BLEV BYGGARE

Sällskapets Motivering löd: ”Jessica Löfström har kallats pionjär inom sin bransch, som är bemanning inom byggindustrin. Hon har tidigare fått många utmärkelser däribland ”Sveriges bråkigaste kvinna”.

Först ut med bemanning i branschen


Med passion för sin affärsidé i sitt företag ExpanderaMera Byggbemanning är hon nu störst i sitt slag i Byggsverige och omsätter närmare 100 miljoner kronor. Hon har målmedvetet drivit sin affärsidé om bemanning och gjort det både med och mot fackföreningarna, men till sist har alla blivit nöjda, inte minst alla de arbetslösa byggarbetare som hon via sin matchningsfilosofi kan erbjuda jobb.”

När hon fick utmärkelsen Årets Affärsbragd av Svenska Dagbladet för två år sedan konstaterade man att Jessica gjort det omöjliga möjliga i byggsvängen.
– Det är precis så det har varit. Jag hoppas att detta kan visa att en förut så ifrågasatt bransch nu blivit legitim och att bemanningsbranschen inte är något B-lag, säger hon.

Vägen fram till ExpanderaMera började i Botkyrka, där hon växte upp och gick ur skolan utan särskilt bra betyg, via Italien där hon jobbade som bland annat modell under några år, påbörjat Komvux i Sverige, resultatlöst jobbsökande som ledde fram till det första egna företaget.
– Jag hade sökt massor av jobb, men alla sa att det krävdes universitetsutbildning och jag kände att det tog för lång tid. Jag ville bli vd direkt. Jag har alltid haft starka visioner om att förändra och det är lättast att göra om man får bestämma själv.

Började med pasta ...


I det första företaget, som hon startade 1996, importerade hon pasta från Italien och i det andra sålde hon viltkött.
Men när det väl lossnade för viltköttet tänkte vegetarianen Jessica om och ville inte vara en del av köttindustrin.
– Men demonstratriserna som jobbade för mig hyrde jag ut till andra, säger Jessica som vips hade hon grundat sitt första bemanningsföretag!
– Bemanning var ganska stort och coolt på den tiden. Jag hade inga byggare först, men ville utöka med det. Jag upptäckte att det inte fanns några bemanningsföretag inom hela byggsektorn, trots att behovet fanns. Så jag drog igång verksamheten.

Men det skulle bli tufft.
– Bemanning var nytt för branschen och det är ganska rörigt med underentreprenörer och många små företag och svartarbete. Vi lyckades först inte komma in på de stora företagen, men efter ett tag fick vi ett ramavtal, vilket gjorde det lättare att få kontrakt med flera andra.

"Jävla tröga gubbar"


Snart lärde hon sig varför andra bemanningsföretag inte gett sig in i byggsektorn:
– Bemanningsavtalet tecknades år 2000. Byggnads hade inte skrivit under. När jag träffade andra chefer på bemanningsföretag sa de ”du kommer aldrig att lyckas med det där.”
Vad tänkte du då?
– Jävla tröga gubbar. Hur svårt kan det vara? Jag såg en enorm potential.

Men det var svårt. Det tog sju år av diskussioner och förhandlingar att få det inskrivet i kollektivavtalet för byggnadsarbetare att man får hyra ut byggnadsarbetare.
– Vi hade ju kollektivavtal för byggnadsarbetare, men Byggnads ansåg att det inte var tillämpligt för vår verksamhet eftersom vi är ett bemanningsföretag. De ville att vi skulle ha bemanningsavtalet, men det är ett sämre avtal för den enskilda individen. Fast det höll de inte med om då.

Ärendet låg i arbetsdomstolen i sju år och under den tiden stod ExpanderaMeras verksamhet still.
– Det var inga kunder som vågade anlita oss under den perioden, säger Jessica Löfström.

Vill förändra världen


I samband med EU-utvidgningen och tvisten i Vaxholm mellan lettiska bolaget Laval och Byggnads och Elektrikerförbundet såg hon en möjlighet.
– När jag såg vad som hände där så tänkte jag att det fanns ett läge för mig att nå fram. Jag hade innan dess pratat med alla: politiker, arbetsministern, finansministern, Sveriges Byggindustrier, Svenskt Näringsliv och Byggnads. Alla sa att man inte får göra så, men ingen var beredd att ta tag i det. Jag tror att det berodde på att det var en socialdemokratisk regering och att man var rädd för att tappa väljare och stöd om man gav sig på Byggnads.

Vad var din drivkraft under de här åren?
– Jag ska ju förändra världen. Det kanske låter pretentiöst, jag förstår ju att jag inte kan förändra hela världen, men jag vill göra goda saker. Jag såg problematiken: dels att folk hade otrygga anställningar, svartarbete och att det behövdes en flexibilitet och ett bra alternativ. Men jag kunde heller inte förstå varför Byggnads sa nej, de borde tycka att vi gjorde något bra som hjälpte arbetslösa byggnadsarbetare att hitta jobb.

Du tänkte aldrig att det bästa var att släppa byggbranschen och satsa på annan bemanning?
– Nej, visst var det extremt tuffa år och jag har gråtit och varit frustrerad, men samtidigt var det en utmaning som jag inte ville släppa.
Envis?
– Extremt envis sedan födseln.

Klassad som bråkstake


Hon säger att hon alltid gått sin egen väg och aldrig känt något behov av att tillhöra en grupp.
– När man inte tillhör någon grupp har man inget att förlora. Jag ser att saker måste förändras och är modig nog att säga det. Det landar inte alltid väl, men jag vågar utmana. Vissa tycker säkert att jag är provocerande, men jag är sådan. Jag kanske inte får vänner genom att vara som jag är, men jag kan inte vara på något annat sätt.

Hur ser du på att du får ovänner?
– Det är tråkigt och jag blir ledsen. Men min vision av vad vi ska göra och hur bra det kan bli är starkare.
Vilken är den största missuppfattningen om dig?
– Att jag är bångstyrig, svår, dum och elak. Jag har en del benämningar som bitch och häxa. Jag är egentligen en väldigt snäll och rättvis person, och lite blyg.
Vad har du lärt dig av tvisten med Byggnads?
– Massor! Nu har jag lärt mig att det inte alltid är bäst att gå in och vara kaxig. Så tufft som jag gick fram emot Byggnads kommer jag inte att göra i liknande situation.

Öppen för byte igen


Om man tycker att hundra miljoner i omsättning är mycket så är det inte tillräckligt för att göra Jessica nöjd. Hon vill expandera mera. Satsar på utveckling i såväl fler regioner som länder. Och att ha gått från 200 anställda till 500–600 om några år. Plus en omsättning på en halv miljard.

Men frågan är om Jessica själv är kvar efter det. Hon har varit öppen med att hon kan tänka sig att sälja och gå vidare. Någon förvaltare är hon inte. Men som sagt, hon är envis. Och det finns saker hon vill åstadkomma.
– Det som gäller nu är att vinna kriget för att få en sund byggsektor. Det har alltid funnits en stor andel svartföretag på marknaden, men de har ökat markant sedan 2014. Stora börsnoterade byggbolag anlitar sedan dessa bolag. Det är så kallade utstationerade bolag som går som underentreprenörer. Det kriget ska vinnas inte bara för ExpanderaMeras vinning utan mer som en samhällsfråga.

På frågan om vilket råd hon skulle ge en ung entreprenör idag, svarar hon:
– Pröva dina vingar och se om de bär medan du är ung. Det blir inte lättare att starta företag när åren går. Under tiden du gör din affärsplan så ha en kontinuerlig kontakt med marknaden och använd den för att leta dig fram till den bästa modellen just nu, dock inte efter den perfekta. Den finner du aldrig, den behöver du ständigt söka efter. Var beredd att leva genom ditt företag de första åren, ha uppkavlade ärmar, andas djupt och samla mod, fingrarna i myllan och var i din marknad.
TEXT: ANNA SJÖSTRÖM


ANNONS

Innehåll från Bokio

Partner

Från passion till egen butik – så driver Evelina Imse Studios med Bokio

När Evelina Hedberg startade Imse Studios var inte planen att bli företagare på heltid. Men snart skulle passionsprojektet bli en heltidssysselsättning – och med hjälp av Bokio kan hon fokusera på det kreativa istället för ekonomin.

Bokio 30 september, 2026 • 4 minuters läsning
Evelina på Imse Studios använder Bokio
Bokio

Innan vi berättar Evelinas härliga historia, spana in hur Bokio kan hjälpa även ditt företag att automatisera ekonomi och bokföring. Du kan läsa mer och testa helt kostnadsfritt här.

Tillbaka till storyn. Evelina drog igång Imse Studios medan hon fortfarande pluggade till civilingenjör i medieteknik. Sedan kom pandemin. Examen firades men jobben uteblev. Då fanns företaget redan där.

– Då kände jag: nej men då tuffar jag väl på. På så sätt var det väldigt tryggt att jag redan var igång och hade företaget, säger Evelina Hedberg.

Sedan dess har Imse Studios vuxit från ett passionsprojekt till en verksamhet med keramik, konst, kurser och återkommande kunder. 2022 tog Evelina dessutom steget från att jobba hemifrån till en egen studio på Frejgatan i Stockholm.

Tips! Om du startar ett konto hos Bokio får du kostnadsfri rådgivning från en redovisningskonsult. Läs mer här.

Det låter kanske som en ganska genomtänkt plan. Men Evelina beskriver snarare företagandet som motsatsen.

– Jag var nog mer perfektionist innan och försökte tänka ut lösningen på alla problem. Det funkar absolut inte inom företagande. Företagande handlar ju bara om att göra, testa sig fram.

Och när det är dags att ta nästa steg har hon en ganska enkel tumregel:

– Känns det asläskigt och pirrigt, då är det antagligen rätt. Då är det bara att köra.

Företagandet får alltså gärna innehålla lite improvisation. Men det finns en sak Evelina helst inte vill improvisera med.

Ekonomin.

Bokio har hängt med från början

Bokio har funnits med sedan Imse Studios startade. När Evelina behövde börja bokföra jämförde hon olika alternativ och landade till slut i Bokio. I dag använder hon bland annat bokföring, fakturering, lön och Bokio Företagskonto (som erbjuder återbäring och cashback).

– Det känns inte som något jättesvårt system som man bara kan använda om man är redovisningskonsult, utan det är faktiskt byggt för oss användare.

Och Bokio Företagskonto har gjort stor skillnad i vardagen. Tidigare hade Evelina banken separat. För att vara säker på att allt stämde behövde hon själv gå igenom bankhändelser och checka av att allt var bokfört.

– Det var skitmeckigt att se till att allting är bokfört. Jag behövde skriva ut listor och checka av att varje händelse var bokförd. Det behöver jag verkligen inte nu.

I dag kan hon istället se vad som redan är klart och vad som återstår.

– Det är väldigt överskådligt. Man ser tydligt vad som är bokfört och vad som är kvar att göra.

Det är kanske inte den mest dramatiska delen av företagandet. Men för Evelina är det just poängen. När mycket annat handlar om att testa, sälja, skapa och lösa problem längs vägen är det skönt att ekonomin är tydlig.

Återbäring på företagskontot och cashback på alla kortköpMed just Bokio får du ett företagskonto med allt du behöver till ett fast pris varje månad. Och i vissa fall kan du till och med få tillbaka mer pengar än vad tjänsten kostar varje månad. Bokio erbjuder nämligen återbäring på allt insatt kapital (som bankens ränta, fast bättre) och 1 procent cashback på alla kortköp. Ett erbjudande ingen annan bokföringstjänst kan matcha. Läs mer här.

Bokföring som är enkel och smidig

Imse Studios innebär både många inköp och många försäljningar. Ändå försöker Evelina undvika att göra administrationen till ett stort projekt.

– Det kan nästan bli lättare att jag bakar in det i vardagen snarare än att jag sätter mig en hel dag.

Det kan vara att ladda upp ett underlag när det dyker upp, bokföra flera liknande Swish-transaktioner samtidigt eller skicka iväg en faktura när hon kommer på att det behövs.

– Faktureringen funkar supersmidigt. Jag kan skicka en faktura från soffan på kvällen om jag behöver.

Psst! Se här hur du kan samla all ekonomi och admin smidigt och prisvärt i Bokio

När Imse Studios blev aktiebolag funderade Evelina på om hon skulle lämna över hela bokföringen till en redovisningskonsult. Istället valde hon att fortsätta sköta den löpande bokföringen själv och ta hjälp när hon behöver det.

– Det är inte en särskilt stor belastning att bokföra, just för att det funkar så smidigt med Bokio.

Det passar ganska bra ihop med hennes syn på företagandet i stort. Allt behöver inte vara löst från början. Det viktiga är att komma vidare.

– Testa istället för att tänka om man ska testa. För då kommer det aldrig bli av.

Tips! Spana in hur Bokio kan hjälpa ditt företag att automatisera ekonomi och admin. Du kan läsa mer och testa helt kostnadsfritt här.

Om Bokio
Bokio är ett svenskt, molnbaserat bokföringsprogram som gör livet enklare för småföretagare, entreprenörer och redovisningskonsulter. Med smart automation hjälper vi dig att sköta bokföring, fakturor, lön och företagskonto i ett och samma system så att du kan lägga mer tid på det du egentligen brinner för.


Dela artikeln

Finansieringsskolan

7 vanligaste sätten att finansiera ett mindre företag

När mindre företag behöver pengar tänker många på banklån. Men i verkligheten finns flera olika sätt att finansiera ett företag – och de fungerar väldigt olika. Låt oss gå igenom de sju vanligaste sätten.

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 19 mars, 2026 • Uppdaterades 1 september, 2026 • 5 minuters läsning
Olika sa¨tt att finansiera sma° fo¨retag – la°n, a¨garkapital och alternativ
Montage/Canva

I vissa situationer är banklån rätt väg att gå. I andra kan ägarkapital, leasing eller Alm-lån vara betydligt smartare. Låt oss gå igenom de vanligaste finansieringsformerna för små företag, hur de fungerar i praktiken – och när de brukar passa bäst. Let´s do it!

Tips från Almi: Här kan du ladda ned kostnadsfria mallar för:
– Affärsplan
– Budget
– Lean Canvas
– Sustainable Business Model Canvas

1. Banklån – den klassiska finansieringen

Banklån är den mest traditionella formen av företagsfinansiering. Du lånar pengar från banken och betalar tillbaka dem över tid med ränta.

Banker tittar framför allt på tre saker:

  • Företagets ekonomi och kassaflöde
  • Hur stabil verksamheten är
  • Vilka säkerheter som finns

I många små företag kräver banken också personlig borgen, vilket innebär att du som företagare ansvarar för lånet privat om företaget inte kan betala.

Banklån passar ofta bäst när:

  • Företaget har funnits ett tag
  • Intäkterna är relativt stabila
  • Pengarna ska användas till en tydlig investering

2. Almi-lån – när banken inte räcker hela vägen

Almi erbjuder lån till företag som har potential men som kan ha svårt att få fullt banklån. Ofta fungerar Almi som ett komplement till banken. Det kan till exempel handla om att banken lånar ut en del av kapitalet och Almi en annan del – men Almi kan också vara ensam finansiär.

Skillnader mellan Almi-lån och banklån:

  • Räntan är ofta högre
  • Kraven på säkerheter kan vara lägre
  • Fokus ligger mer på affärsidé och potential

Almi-lån används ofta för:

  • uppstart och utveckling av nya företag
  • investeringar och satsningar i växande företag
  • finansiering där flera parter samverkar för att möjliggöra satsningen

Tips från Almi: Vilka typer av företagslån finns hos Almi? Läs mer här.

3. Riskkapital – när investerare går in i bolaget

Istället för att låna pengar kan du ta in kapital genom att göra en nyemission. Det kallas riskkapital och kan komma från 'Family and Friends', affärsänglar eller riskkapitalbolag.

Fördelar med riskkapital:

  • Ditt företag behöver inte betala tillbaka pengarna
  • Företaget får ofta bra kompetens och nätverk

Nackdelar med riskkapital:

  • Du delar ägandet
  • Investerare vill ofta påverka beslut
  • Förväntningarna på tillväxt ökar

Den här typen av finansiering är vanligast i snabbväxande bolag (s k startups), inte i vanliga småföretag. För det flesta är riskkapital helt fel väg att gå.

Tips från Almi: Är lån eller riskkapital bäst? Det lär du dig här.

4. Leasing – finansiera utrustning istället för att köpa

Om företaget behöver maskiner, fordon eller teknisk utrustning kan leasing vara ett alternativ. Istället för att köpa utrustningen betalar ditt företag en månadskostnad för att använda den.

Fördelar med leasing:

  • Mindre kapital behövs från start
  • Kassaflödet påverkas mindre
  • Utrustningen kan ibland uppdateras enklare

Leasing används ofta i branscher där investeringar i utrustning är stora, till exempel:

  • transport
  • bygg
  • industri
  • restaurang

5. Factoring – få betalt snabbare

Factoring innebär att du säljer eller belånar dina fakturor. Det gör att du kan få pengar direkt istället för att vänta 30–60 dagar på betalning.

Leasing fungerar så här:

  1. Du skickar en faktura till kunden
  2. Ett finansbolag betalar ut större delen av beloppet direkt (till ditt företag alltså)
  3. När kunden betalar fakturan får du resten minus avgifter (här behöver du vara noga med att avgifterna är så låga som möjligt = jämför alternativ!)

Factoring används ofta av företag som växer snabbt och där kassaflödet annars kan bli en flaskhals.

6. Checkkredit – en ekonomisk buffert

En checkkredit (kallas också kontokredit) fungerar ungefär som en kredit kopplad till företagskontot. Du får möjlighet att använda pengar upp till en viss gräns – när det behövs.

Fördelar med checkkredit:

  • Flexibel finansiering
  • Du betalar bara ränta på det du använder (ibland också en lägre, fast ränta för att ha möjligheten)
  • Kan lösa kortsiktiga kassaflödesproblem

Checkkrediter används ofta som säkerhetsmarginal i företag med varierande intäkter och för att brygga tillfälliga likviditetsdippar.

Tips från Almi: Det finns kapital! Här berättar vi var och hur.

7. Ägarnas egna pengar

Många företag finansieras i början med ägarnas egna pengar. Som ägare kan du tillföra kapital antingen som ett lån eller som aktieägartillskot (villkorat eller ovillkorat).

Fördelar med att finansiera själv:

  • inga externa krav
  • inga räntor till banken
  • full kontroll över bolaget

Nackdelen är förstås att risken ligger helt på dig själv (och att du behöver använda egna surt förvärvade pengar). För de allra flesta mindre företag är detta vanligaste vägen att gå – generellt brukar många företagare finansiera företaget genom att ta ut lägre lön under en period.

Vilken finansiering passar ditt företag?

Det finns inget universellt svar. Men olika typer av finansiering passar ofta i olika situationer.

  • Banklån passar när företaget är stabilt och investeringen tydlig.
  • Almi-lån kan användas i både tidiga skeden och i etablerade företag, ofta tillsammans med bank, för att möjliggöra satsningar och skapa en hållbar finansieringslösning.
  • Riskkapital används främst i snabbväxande bolag.
  • Leasing passar vid utrustningsinvesteringar.
  • Factoring och checkkredit används ofta för at förbättra kassaflöde.

I praktiken använder många företag en kombination av flera lösningar. Men återigen – det absolut vanligaste är egna pengar och att 'finansiera med egen tid'.

Vilken väg som är bäst beror på företagets mognad, risk och vad pengarna ska användas till. Ju bättre du förstår alternativen, desto större chans att du väljer rätt finansiering för ditt företag. Lycka till!

Psst! Vill du verkligen ta stora kliv och bygga ditt drömföretag? Gör som 1 000-tals andra företagare, bli medlem i Driva Eget Plus. Testa gratis här.

Tips! Här hittar du alla delar i Finansieringsskolan. Bokmärk och kom tillbaka när det är dags för nästa steg.



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.