Till huvudinnehållet
Sök efter innehåll

sidor hittade på sökordet: Inga sidor hittade

Frilansskolan del 18: Att vara passionerad - men inte bara för att skriva

7 maj, 2011 6 minuters läsning
Förbered er på ett låååångt inlägg! :)

Det finns ett framgångsknep som för mig varit extremt viktigt. Tillsammans med mina pitchar och att jag (förhoppningsvis) lämnar bra texter så tror jag att det här har spelat en MYCKET stor roll i min frilanskarriär. Därför vill jag föra det vidare till er, och hoppas att någon kan ha nytta av det.

Knepet är: Se till att du verkligen brinner för en tidning.

Alltså, inte bara brinna för att SKRIVA. Utan brinna för en viss TIDNING!

Låt mig förklara: Jag har alltid älskat Cosmopolitan, och det var dit jag sålde min första artikel. Jag hade skrivit den helt färdig, till och med layoutat i Word med spalter och grön rubrik (haha gör INTE detta!!!). Jag hade studerat tidningen och sett hur de andra skrivit, och anpassat min artikel efter det, innan jag mejlade in den till dåvarande redaktionschefen. Det syntes att jag verkligen lagt ner tid och energi på att göra artikeln ”Cosmo style”. Sen var den absolut inte det bästa jag skrivit (vilket kanske bevisades genom att den aldrig dök upp i tidningen) men redaktören kanske tyckte att den var tillräckligt bra.

Så fort jag sålt in den första artikeln fortsatte jag att skicka in idéer, alla noga anpassade efter Cosmopolitan. Jag gick ständigt och funderade på artikelidéer till Cosmo och skickade listor på dem till redaktionschefen. Även om jag skrev för andra tidningar var det Cosmo som var i mitt hjärta. Som jag dramatiskt utbrast till Cosmopolitans chefredaktör Maja Persson på anställningsintervju för ett redaktörsjobb de utannonserade: ”Cosmo är hela mitt liv!”. Och jag tror att det märktes, vilket säkert var en av de saker som gjorde att jag fick det där jobbet direkt efter journalisthögskolan. Det är inte bara tidningen jag brann för, och brinner för, utan människorna som jobbar där, deras passion och deras vänskap.

Samma sak med Aftonbladet: Jag älskar Aftonbladet! Folk kan säga vad de vill om vilka nyheter de rapporterar om, för mig representerar Aftonbladet roliga artiklar, härliga rubriker, sköna knäck och framförallt: Väldigt trevliga och duktiga människor. Här jobbar några av Sveriges främsta journalister och det märks! Detta har jag alltid visat på olika små sätt, genom att skriva saker som (när man får ett uppdrag): ”Tack för att ni tänkte på mig till det här jobbet, vad glad jag blir!” osv.

Ett av de senaste senaste tillskottet av uppdragsgivare, Driva Eget, är kanske det mest klockrena exemplet på hur passion kan leda till skrivaruppdrag. Jag stod på ett bokmingel och pratade med riskkapitalisten Mats Gabrielsson när plötsligt Anders Andersson, ägare av och chefredaktör på Driva Eget, dök upp som gubben i lådan och började prata med Mats om sin tidning. Lilla jag var säkert inte lika intressant utan fick stå vid sidan om och lyssna. Men Mats hade tydligen inte läst Driva Eget, varpå jag spontant utbrast:
– VA?! Har du inte läst Driva Eget? Men då måste du göra det! Det är världens bästa tidning!!! (jag hade upptäckt den typ två månader tidigare och sedan beställt en massa gamla nummer för att läsa in mig på den)
Anders Andersson, som jag aldrig träffat innan, såg sin chans till fler prenumeranter och blev såklart glad att jag stod och gjorde så bra reklam för tidningen. Efteråt skickade jag in några synopsis på mejlen. De ville han inte ha men eftersom jag var så entusiastisk ringde han upp och frågade om jag ville skriva en annan grej. Sedan dess har jag skrivit i varje nummer av Driva Eget, och blivit frilansande webbredaktör för sajten på deltid.

Även Shortcut och VeterinärMagazinet är två härliga tidningar som jag älskar och som jag skriver för lite då och då, och även där tycker jag väldigt mycket om redaktörerna. Shortcut för att det är en superbra karriärtidning (och som den karriärista jag är passar det ju mig, hehe) och VeterinärMagazinet för att det är en väldigt fin och liksom mysig tidning, där jag får intervjua t ex en veterinär som behandlar exotiska djur typ ödlor och sköldpaddor, eller skriva om hur man kan sälja mer foder. Nu på senare tid har jag skrivit lite för Elle och det är samma sak där: jag tycker att det är en toppentidning och det verkar vara bra personer som jobbar där.

Det jag vill säga är att passion märks, och uppskattas väldigt mycket. Det är passionen, tillsammans med att du levererar bra artiklar, som kommer att göra att du blir en av tidningens fasta medarbetare, om än på frilansbasis. Självklart ska den vara äkta – jag kan till exempel inte se mig själv lovorda en byggtidning eftersom jag inte kan ett smack om det.

När konkurrensen är så hård lovar jag att det här kommer få dig att sticka ut. Dels blir redaktörerna väldigt glada över att du är så passionerad för deras tidning. Dels kommer det att hjälpa dig enormt mycket i arbetet att knäcka bra artikelidéer. Detta eftersom du ju slukar varje nummer av tidningen som kommer ut, och därmed lär dig dig vilken typ av artiklar de tar in på frilansbasis. Jag minns t ex att jag brukade googla namnen på de personer som skrev artiklar i Cosmopolitan, för att se vilka delar i tidningen som lades ut på frilans (då visste jag att just dessa skulle jag satsa på att knäcka idéer till).

Det här är extra effektivt för tidningar som inte har så mycket ”fans”. Eller rättare sagt: Där delar av tidningarna inte har så mycket fans. Anders Andersson på Driva Eget får ju t ex mängder av frilansförslag, och där vill de flesta skriva om alla olika delar i tidningen. Hos Aftonbladet och Cosmopolitan däremot, vill frilansarna helst skriva om resor, mode, kultur eller orättvisor i vården. Få vill skriva om sex och kärlek. Så då har jag skrivit ännu mer om dessa ämnen. Det har inte bara gjort mig poppis på redaktionerna - jag har stuckit ut i mängden av aspirerande kultur- och vårdskribenter. (Och nej, du "sumpar" inte dina kulturskribentdrömmar genom att skriva om traktorer eller relationer - all träning är bra träning och det vet uppdragsgivarna också, som med all sannolikhet skrivit om det mesta).

Mitt tips är därför att välja ut några tidningar som du verkligen, verkligen gillar och läser i stort sett hela tiden – och sedan pitcha artikelidéer till dem (via mejl går bra – läs mer om hur man gör i tidigare blogginlägg) samtidigt som du berättar hur mycket du gillar tidningen. Gärna en lite mindre tidning, t ex Astmatidningen som jag ju alltid tar som exempel :) Obs! Jätteviktigt att du inte bara plockar upp första bästa tidning och drar iväg ett mail. Du MÅSTE läsa igenom den för att se vad för sorts artiklar de har, och sedan skicka in artikelidéer som liknar dessa.

Inte bara ökar du dina chanser radikalt till att få frilansuppdrag. Genom att odla passionen för dessa tidningar kommer du, när du väl springer på chefredaktören (som jag gjorde med Anders Andersson) att ha precis den där ”gnistan” som gör att du kommer skina långt starkare än någon av de frilansare de jobbar med. Det tar lite tid att bygga upp det här, men håll ut och fortsätt visa din entusiasm för tidningarna i fråga, så kommer det att löna sig!

Vilka tidningar brinner ni för?

Favoriter!

PS: Jag uppdaterar bloggen cirka en gång i veckan, så vill du ha ett mail varje gång jag gör detta, släng iväg ett mail till camilla@driva-eget.se så får du ett meddelande varje gång jag uppdaterat.

Dela artikeln

ANNONS

Innehåll från Toborrow

Partner

Så påverkar ditt kreditbetyg företagets finansieringsmöjligheter

Som företagare är ditt kreditbetyg en viktig indikator på din företags ekonomiska stabilitet och förmåga att hantera finansiering. Oavsett om du ansöker om företagslån, leasing eller factoring är ett starkt kreditbetyg ofta en förutsättning för att få de bästa villkoren och lägsta räntorna. Hur får man då ett starkt kreditbetyg? Det lär vi dig här!

toborrow_logo
Toborrow 16 januari, 2025 4 minuters läsning
bild_driva-eget

Foto: Adobe Stock

Smart tips innan vi börjar: Här kan du testa ditt företags kreditbetyg (utan kreditupplysning).

– Att ta hand om sitt kreditbetyg är avgörande för att säkerställa att ditt företag har tillgång till rätt finansiering när det behövs, säger Magnus Ersson, COO på Toborrow.

Här går vi igenom hur du stärker företagets kreditbetyg, och hur du gör för att enklare få finansiering till bättre villkor.

Så här kan du förbättra ditt kreditbetyg som företag

Det finns många sätt att förbättra företagets kreditbetyg. Här går vi igenom fyra vanliga sätt att bygga en trovärdig ekonomisk bas i ditt företag.

Betala dina räkningar i tid

En av de enklaste och viktigaste åtgärderna för att stärka din kreditvärdighet. Förseningar kan snabbt påverka din kredithistorik negativt och leda till högre kostnader i framtiden.

Minska onödig skuldsättning

Håll dina skulder på en hanterbar nivå i förhållande till företagets inkomst. Ett högt skuldåtagande kan signalera ekonomiska problem och minska ditt förtroende hos långivare.

Följ upp på kreditupplysningar

Kontrollera att din kreditupplysning är korrekt och uppdaterad för att undvika negativa överraskningar. Ofta kan små fel eller gamla uppgifter dra ner din kreditvärdighet.

Håll koll på dina affärsrelationer

Bygg ett gott rykte genom att betala leverantörer och samarbetspartners enligt avtal. Ett starkt affärsnätverk kan även öppna dörrar för nya finansieringsmöjligheter.

Tips! Vill du veta hur mycket ditt företag har möjlighet att låna, och till vilka villkor? Det är helt kostnadsfritt hos Toborrow – läs mer här.Tips! 

Fler tips för att stärka din kreditvärdighet

Om du lyckas med de fyra steg ovan, har du kommit långt. Vill du bli ännu bättre, kan du fortsätta med följande tips:

Bygg upp en solid ekonomisk historik

Ett långsiktigt stabilt kassaflöde och tydliga bevis på ansvarsfull ekonomisk hantering kan ge ditt företag en starkare position gentemot långivare.

Ha en tydlig affärsplan

En genomarbetad affärsplan som visar på företagets potential och strategi för tillväxt kan imponera på långivare och bidra till förmånliga villkor.

Diversifiera dina inkomstkällor

Ett företag som inte är beroende av en enda kund eller produkt anses ofta vara mer stabilt och mindre riskfyllt att finansiera.

Undvik överanvändning av kredit

Om ditt företag använder stora delar av sin tillgängliga kredit kan det tolkas som att du är nära din ekonomiska gräns. Försök att hålla din kreditutnyttjandegrad låg.

Vad leder ett bra kreditbetyg till?

När ditt företag har ett bra kreditbetyg blir det inte bara enklare att få finansiering – du kan även få fördelaktigare villkor. Ett starkt kreditbetyg ger dig större förhandlingsutrymme, vilket kan leda till lägre räntor och flexiblare återbetalningsplaner.

Vad händer om kreditbetyget är lågt?

Ett svagt kreditbetyg kan däremot leda till svårigheter att hitta finansiering, eller att du endast erbjuds lån med höga räntor och tuffa villkor. Därför är det viktigt att aktivt arbeta med att förbättra din kreditvärdighet – det kan vara skillnaden mellan tillväxt och stagnation för ditt företag.

Ta hjälp av Toborrow

Vill du veta mer om hur du kan förbättra din kreditvärdighet och ansöka om finansiering? Besök Toborrow eller ring 08-520 017 30. Din företagsresa är viktig, och vi finns här för att stötta dig.

Tips! Vill du veta hur mycket ditt företag har möjlighet att låna, och till vilka villkor? Det är helt kostnadsfritt hos Toborrow – läs mer här.

Om Toborrow

I Sverige finns över en halv miljon småföretagare, var och en med sina unika behov och utmaningar. När det gäller finansiering är det avgörande att välja rätt lösning vid rätt tidpunkt. På Toborrow förstår vi vikten av att jämföra lånevillkor och hitta de bästa alternativen för att stödja företagets tillväxt.

Vi är mer än bara en digital tjänst – vi är din samarbetspartner. Vårt team av kreditspecialister guidar dig genom hela processen och hjälper dig att välja den bästa finansieringen för företagets behov, vare sig du behöver kapital för expansion, investering eller likviditet.

Men vad krävs egentligen för att få ett företagslån? För att kvalificera sig behöver ditt företag ha en giltig bolagsform och vara registrerat i Sverige. Det är också viktigt att ditt företag har en god kreditvärdighet och en stabil ekonomi.

Vår ansökningsprocess är helt digital och signeras med BankID. Inom 24 timmar får du låneerbjudanden från flera långivare på vår plattform. Du väljer det erbjudande som passar dig bäst. Ansökan är kostnadsfri och ej bindande.Toborrow



Ekonomi & Skatt

10 krav du borde ställa på din redovisningsbyrå

Har du som företagsledare fullständig koll på företagets ekonomi? Om inte, läs den här guiden. Lär dig vilka tio krav du borde ställa på din redovisningsbyrå, och hur det förändrar både företagets överlevnadschanser och din nattsömn.

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 19 maj, 2025 4 minuters läsning
krav på redovisningsbyrå

Foto: Unsplash



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.