Till huvudinnehållet
Sök efter innehåll

sidor hittade på sökordet: Inga sidor hittade

Inspiration

De ser tech som vägen till förändring

Driva-Eget-Redaktion
Redaktionen 3 oktober, 2018 5 minuters läsning

Foto: Vad kan vi lära av entreprenörer från Mellanöstern? Foto: Yasemin Bayramoglu

Vad kan svenska entreprenörer lära sig av kollegor från Mellanöstern?
– Att uppskatta alla de små sakerna som fungerar här – och att se möjligheterna i problem, säger Nour Atrissi från Beirut.
Målet med hennes techbolag är att på sikt ge Libanon ett nytt styre – utan korruption.

28 kvinnliga entreprenörer från Mellanöstern och Afrika har samlats i Stockholm under en vecka. Detta är andra gången de ses, sist var för ett halvår sedan. De ingår i Svenska institutets ledarskapsprogram för unga entreprenörer som arbetar med samhällsförändring och socialt ansvarstagande.

De är alla redan etablerade företagare, men här får de fördjupade kunskaper om att skapa affärsplaner och driva marknadsföring bland annat. Inte minst får de ett nätverk för framtiden.
Nour Atrissi, 29, kommer från Beirut i Libanon, och har grundat Teens who code. Hanadi Hammouz, 24, kommer från Nablus i Palestina och har grundat Let’s code. Båda driver alltså verksamheter för att lära barn och unga att programmera och förstå den digitala världen på djupet.

– Vi har kurser för unga mellan 7 och 17 år efter skoltid samt på helger och lov. Tanken är att de ska lära sig göra egna appar och hemsidor, plus att de ska lära sig presentationsteknik så att de själva kan sälja in sina produkter längre fram. Vi vill skapa möjligheter för dem och utveckla vårt land, säger Hanadi, som själv är utbildad dataingenjör.

Förälskad i tech


Nour är egentligen utbildad inom nutrition. Men när hon inte fick stipendium för att kunna läsa till sin doktorsexamen utomlands stod valet mellan att ta ett jobb hon inte ville ha eller att skapa sig en egen – om än osäker – framtid i Beirut. Nour valde det sistnämnda.

– Jag snubblade över startup-scenen kan man säga. Den är ny i Libanon, men jag blev helt förälskad i tech! För fyra år sedan började jag lära mig att programmera på egen hand. Jag kände snabbt att det här borde jag lärt mig tidigare, medan hjärnan är som bäst på att lära sig nya saker. Hur hade det varit om jag fått lära mig det här som barn?

Där var hennes affärsidé!

– Jag vill inte att mitt land ska komma efter i utvecklingen, säger Nour.

Båda fick i princip starta sina företag från scratch. Hanadi och hennes kompanjon hade vunnit ett pris och kunde köpa in tolv datorer för att komma igång. Nu har 500 elever gått igenom programmet och målet är att kunna expandera verksamheten till andra orter i Palestina.

– Det krävdes övertalning först för att få med föräldrarna. Men när de såg vad deras barn kunde åstadkomma själva kom stoltheten. Slutuppgiften på kursen är att skapa en app som löser ett problem som barnen själva upplever i sin vardag. Det kan till exempel vara en trafikfråga. Det är det vi vill lära dem – att använda tekniken för att lösa verkliga problem.

Alla behöver inte bli programmerare


Nour önskar att det hade funnits ett acceleratorprogram att söka sig till. Nu fick hon lära sig allt från teknik till marknadsföring utan budget på egen hand, samtidigt som hon jobbade halvtid som lärare för att finansiera starten.

– Ekosystemet för entreprenörer i Libanon växer, men det tar tid. Men en rolig grej var att en av våra elever, en elvaåring, fick frågan om vem som var hans idol. Och det var Mark Cuban på Shark tank i amerikansk tv! (Draknästet på svenska, reds anm.)

Så entreprenörskapsdrömmarna har uppenbarligen smittat av sig. Och det ligger helt i linje med Nours mål.

– Alla behöver inte bli programmerare, men hur man kodar blir ett sätt att tänka, ett sätt att lösa problem. Och den som inte lär sig det blir på sätt och vis analfabet. Så viktigt är det! säger Nour, som nu vill expandera verksamheten till andra länder.

Ett annat mål för henne är politiken.

– Politiken och korruptionen är sammanflätade i Libanon. Det finns massor av problem som vår regering inte löser. Det som driver oss på företaget mest är missionen att förändra. Vi vill forma en ny generation som kan bryta det mönstret genom att vi ger de unga verktyg, säger hon.

Rent privat har företagandet påverkat dem också, förstås.

– När jag startade Let’s code trodde inte mina föräldrar på idén. Alla undrade varför jag inte gjorde som andra dataingenjörer och tog ett välbetalt jobb på ett stort företag. De trodde att det här skulle vara något jag sysslade med ett par månader. Men nu, när de ser att det växer och att jag får uppmärksamhet, då har inställningen förändrats. Tidigare har jag till exempel aldrig fått resa ensam – det här är min första resa på egen hand! säger Hanadi glatt.

Viktiga förebilder


Just det har inte varit något hinder för Nour tidigare.

– Men jag kan se att det jag åstadkommit gjort intryck på mina syskon. Min lillebror har uttryckligen sagt att han är stolt över mig. Han vill bli fotograf, men har alltid gjort av med alla pengar han haft direkt. Nu har han sparat för att kunna köpa en egen kamera. Jag visar att hårt arbete och uthållighet lönar sig, säger Nour.

De blir viktiga förebilder för både yngre och äldre generationer.

Men vad kan Sverige lära av entreprenörer från Mellanöstern? Nour och Hanadi funderar.

– Kanske att uppskatta de små sakerna som faktiskt fungerar här – och att lära sig se en möjlighet i ett problem. Så länge man har elektricitet kan man göra vad som helst! Men vi har inte alltid det och vi får stå ut med stora trafikproblem. Jag tror vi är mer toleranta.

Det här är She Entrepreneurs


She Entrepreneurs är en ledarskapsutbildning för unga kvinnliga entreprenörer från Mellanöstern och Nordafrika som drivs av Svenska institutet. Utbildningen har funnits sedan 2011 och består av två intensiva programträffar med workshopar och coachning i Sverige. Mellan träffarna coachas deltagarna av svenska mentorer på distans.

Syftet är att stärka deltagarna som ledare och entreprenörer och ge dem möjlighet att vidareutveckla det egna affärsinitiativet med fokus på såväl finansiell som social och miljömässig hållbarhet. Programmet bidrar även till att skapa ett aktivt nätverk för kunskaps- och erfarenhetsutbyte mellan unga kvinnliga entreprenörer som strävar efter samhällsförändring.

AV YASEMIN BAYRAMOGLU


ANNONS

Innehåll från Visma Spcs

Partner

Missa inte detta i deklarationen 2025 – expertens bästa tips

Vad är viktigast att tänka på i deklarationen 2025? Bara lugn, vi ska hjälpa dig. Ditt fokus ska vara på företaget – deklarationen ska gå näst intill automatiskt. Här är expertens viktigaste tips inför deklarationen 2025.

Visma Spcs 27 mars, 2025 6 minuters läsning
Nyheter i deklarationen 2024

Äntligen deklarationsdags! Vänta nu – äntligen? You bet – idag kan det vara både enkelt och smidigt att deklarera. Hemligheten är att använda ett superenkelt bokföringsprogram, så finns i princip allt underlag klart. Det blir som att följa en checklista. Dessutom kan du smidigt få hjälp med att spara slantar på minskad skatt. Så nice är det för många företagare, vare sig du deklarerat företaget tidigare, är nybörjare eller lägger ut den på en byrå.

Deklarationen för privatpersoner och enskilda firmor ska vara inne senast den 2 maj 2025 (om du inte har uppskov, läs mer om det nedan).

Inför deklarationen 2025 vill vi hjälpa dig med två saker.

  1. Visa hur enkel deklarationen är om du gör det smart – med rätt verktyg och program.
  2. Berätta vad du måste tänka på i deklarationen 2025, så att du inte missar några smarta avdrag, skattefria förmåner eller eventuella nyheter.

(Rakt på sak? Okej! Om du A.S.A.P. vill få de viktigaste avdragen, rekommenderar vi den här listan med bästa avdragen 2025. Men öppna den i en annan flik, för du kommer vilja läsa den här guiden också, trust us!)

Experttipsen i guiden kommer från Visma Spcs skatteexpert Jan-Åke Jernhem. Jan-Åke är utbildare på Skattehuset, ett fristående utbildnings- och informationsföretag i Göteborg, och har en gedigen erfarenhet inom skatteområdet (så nice, då slipper du kunna allting själv!). Så – här kommer de viktigaste tipsen inför deklarationen 2025.

Hur fixar jag deklarationen 2025 superenkelt?

Bra fråga! Kanske får du ont i magen bara du tänker på skatter, blanketter och deklaration? Don´t worry! Det finns bokföringsprogram som hämtar alla siffror från årsbokslutet och efter några klick är det bara att godkänna och skicka in deklarationen till Skatteverket (beroende på hur omfattande ditt företags deklaration är såklart).

Första och viktigaste steget är att välja rätt bokföringsprogram som inte kräver högskoleexamen. Satsa på ett program som har allt du behöver – bokföring och fakturering förstås – men också deklaration och årsredovisning. Det ska fungera i mobilen (du vet, företaget på fickan!), vara så gott som självkörande (så att du kan fokusera på din passion) och ligga i molnet (måste vara ett svenskt moln, det säger lagen).

Vi kan ta Visma Spcs bokförings- och faktureringsprogram som exempel, där det finns supersmidigt stöd för deklarationen. Här fixar du enkelt bokföringen löpande under året, och när det är dags för bokslut och deklaration finns allt på plats.

Deklarationen blir snabb och enkel (oavsett om du gör det själv eller tar hjälp av en byrå). Har du aktiebolag hjälper programmet dig att enkelt skicka in årsredovisningen digitalt till Bolagsverket. Bonus! Du kan prova dig fram och se din skatteuträkning innan du skickar in din deklaration – och få stenkoll!

Deklarationstider – lös din deklaration smidigt 
Andas ut. Skaffa Visma Spcs bokföringsprogram och koppla på deklarationstillvalet för halva priset. Då löser du deklaration, årsredovisning och bokföring i samma program. Smart!

Skattefria personalförmåner

Arbetsgivare kan erbjuda sina anställda skattefria naturaförmåner, exempelvis massage på arbetsplatsen. Dessutom kan företaget erbjuda skattefria friskvårdsbidrag på upp till 5 000 kr per anställd och år, förutsatt att det erbjuds med lika stort belopp och på samma villkor till hela personalen. 

Inget nytt kanske, men ett värdefullt tips och ett smart sätt att skapa nöjdare medarbetare. Och kom ihåg – om du är anställd i ditt företag, gäller det dig också. Nice!

Obs! Punkten ovan berör endast aktiebolag. Dags att ombilda till AB? Läs den här checklistan.

Reseavdrag – vad gäller i deklarationen 2025?

Förutsättningar för reseavdrag med bil är att:

  • Reseavdraget är 25 kr/mil med egen bil för inkomståret 2024.
  • Avståndet mellan din bostad och din arbetsplats måste vara minst fem kilometer.
  • Tidsvinsten jämfört med att resa med kollektivtrafik måste vara minst två timmar.
  • Du kan få avdrag för den del av dina utgifter som överstiger 11 000 kronor.

Sålt fastighet 2024? Tänk på detta

Om du har sålt en fastighet under 2024 måste du deklarera försäljningen i din deklaration året efter (2025, alltså!). För att göra det lämnar du en bilaga som du hittar i Skatteverkets e-tjänst Inkomstdeklaration 1.

Om du har sålt din bostad och fått rotavdrag för någon åtgärd, ska du ta hänsyn till det vid beräkningen av vinsten. Den del som du fått skattereduktion för ska minska omkostnadsbeloppet och därmed öka vinsten. Det är bra för dig!

Glöm inte! Uppskovsränta slopades 2021

Glöm inte att den årliga skatten på bostadsuppskov, även känd som uppskovsränta, togs bort redan den 1 januari 2021. Detta innebär att du inte längre behöver betala någon skatt om du har uppskov med kapitalvinst på din privatbostad. Reglerna gäller både gamla och nya bostadsuppskov. För många sparar det tusenlappar varje år. Katjing!

Deklarera försäljning av värdepapper – tänk på detta

Om du har sålt värdepapper under året måste du lämna in bilaga K4 med din deklaration. I Skatteverkets e-tjänst är bilagan redan skapad med de flesta uppgifterna förifyllda, men du behöver lägga till ditt omkostnadsbelopp (dvs. vad du köpt dina värdepapper för).

Om du inte vet vad omkostnadsbeloppet är (lätt gjort…) kan du använda 20 procent av försäljningspriset som omkostnadsbelopp, enligt schablonmetoden. Men, försök att ta reda på vad omkostnadsbeloppet är, så att du inte betalar extra skatt i onödan.

Vill du lära dig mer om deklaration? Nu kan du få en deklarationsguide helt kostnadsfritt här.

Kontor i bostaden – kan jag fakturera företaget? Javisst!

Om du vill hyra ut en lokal i din villa eller bostadsrätt till ditt eget aktiebolag eller din egen arbetsgivare, kommer detta att ge kapitalbeskattning så länge hyran är marknadsmässig. Det är viktigt att tänka på att behovet av lokalen måste finnas, det får inte finnas en annan lokal som används samtidigt.

Marknadsmässig ersättning är maximal hyra och det måste finnas ett avtal mellan parterna – dig och ditt företag alltså. Missa inte detta om du sitter hemma och jobbar med ditt företag!

Psst! Vill du bli en mästare och lära dig allt om deklarationen 2025, även många detaljer? Då rekommenderar vi Visma Spcs samlingssida med allt om deklarationen 2025.

Moms vid måltidsrepresentation 2025 – beloppet är…

Vid måltidsrepresentation kan du lyfta moms på ett underlag på max 300 kronor. Det gäller även moms på alkohol och gäller för alla bolagsformer. Tänk på att beloppet för max 300 kronor per person inkluderar både mat och dryck. Så ta det lugnt med representationen (om minskad skatt är det viktiga, förstås). Få stenkoll på beloppen för representation här.

Sent ute? Du kan få anstånd med deklarationen

Om du av någon anledning inte kan lämna in din deklaration i tid kan du ansöka om anstånd. Det är viktigt att ansöka senast den 2 maj. Om du inte har möjlighet att logga in med e-legitimation eller om du behöver anstånd under en längre period, kan du ansöka på Skatteverkets blankett Ansökan – Anstånd att lämna inkomstdeklaration m.m. (SKV 2600). Vill du veta exakt hur uppskov fungerar, läs mer här.

Tänk på att skicka in blanketten till Skatteverket minst tio dagar före den 2 maj för att ha chans att få anstånd med deklarationen. Man måste alltså vara i tid för att få mer tid.

Tips! Gör deklarationen enkel och smidig – välj ett superenkelt bokföringsprogram med deklaration (deklarationstillvalet får du dessutom för halva priset).



Driva Eget väljer Co-Member – för ökat engagemang och framtidssäkrad tillväxt

Driva Eget har valt att satsa på den svenska plattformen Co-Member för att ta nästa kliv i vår digitala utveckling. Med Co-Member får vi en kraftfull och skalbar lösning som kombinerar publiceringsverktyg, community-funktioner, betalvägg och AI-baserade verktyg – allt i ett.

Driva-Eget-Redaktion
Redaktionen 22 april, 2025 2 minuters läsning
Co-Member

Foto: Co-Member

Ett naturligt steg i vår tillväxtresa

Vi på Driva Eget har under många år inspirerat och stöttat tusentals småföretagare i Sverige – från den första idén till att bygga ett hållbart företag och ett liv man älskar. För att kunna fortsätta vara en relevant och värdefull resurs även i en snabbt föränderlig medievärld behövs inte bara rätt innehåll – utan också rätt plattform.

– Vi valde Co-Member eftersom det ger oss möjligheten att samla hela vår digitala närvaro i ett system – samtidigt som det är anpassat för de behov som moderna medier har idag och imorgon. Det här är ett stort lyft för oss och för våra läsare, säger Gustaf Oscarson VD för Driva Eget.

Varför Co-Member?

Co-Member är en svenskutvecklad plattform skapad för medier och community-baserade varumärken. Den hjälper redaktioner att:

  • Skapa och publicera innehåll snabbt och effektivt
  • Bygga starkare relationer med läsarna genom community-funktioner
  • Öka intäkterna med smidiga lösningar för annonser, prenumerationer och betalväggar
  • Få tillgång till smarta verktyg för engagemang, SEO och AI-stöd
  • Skala upp utan att tekniken sätter stopp

Plattformen driftas på svenska servrar, är GDPR-säkrad och alltid uppdaterad med ny funktionalitet – utan att kräva tunga interna resurser.

Vad betyder det för dig som läsare?

Den nya versionen av Driva Eget som lanserades under februari 2025 innebär en snabbare, enklare och mer engagerande upplevelse – både för dig som är ny i din företagarresa och för dig som vill växla upp.

Du kommer kunna spara artiklar, följa ämnen, ta del av exklusivt innehåll, och mycket mer. Framöver lanserar vi fler tjänster för dig som har Driva Eget Plus  – alltid med småföretagarens behov i fokus.

– Vår vision är att vara den bästa platsen för människor som bygger sitt drömföretag och sitt drömliv. Tillsammans med Co-Member kan vi skapa en digital plattform som stödjer den resan – varje dag, avslutar Gustaf.



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.