Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Fega inte ur – när du väljer namn

Yasemin Bayramoglu 30 november, 2017 Uppdaterades 18 december, 2024 8 minuters läsning
Var inte feg när du väljer företagsnamn. Foto: Getty Images
Långt, kort, svenskt eller internationellt? Det finns inget facit för det perfekta företagsnamnet. Men det kommer att spela roll för hur ditt varumärke uppfattas.– Men man ska inte vara för feg, säger namnexperten Peter Ekelund.I mer än 30 år har Skriptor skapat namn åt andras företag och produkter. Då var det här en unik tjänst och många av de varumärken som känns fullständigt självklara för många av oss, har fått sina namn av just Skriptor-gänget.

Peter Ekelund är en av veteranerna där och numera senior advisor. I mer än trettio år har han jobbat med att hitta på namn.

Kanske inte riktigt vad han hade tänkt sig när han utbildade sig inom datorlingvistik och språkhistoria, en bakgrund som han delar med flera av sina kollegor. Men det finns ändå tydliga kopplingar. Men mer om det senare.

LÄS OCKSÅ: 7 frågor som vässar ditt varumärkeNär Peter ska ge råd till andra handlar det i första hand om tre saker: att namnet ska fungera juridiskt liksom språkligt samt att namnet ger utrymme för att man ska kunna expandera sin företagsverksamhet.

– Rent juridiskt handlar det om att man inte får inkräkta på någon annans varumärke. Det språkliga handlar om att ha koll på vad namnet kan tänkas betyda eller associera till på andra språk. Man vill inte upptäcka längre fram att det betyder något obehagligt på en tänkbar framtida exportmarknad, säger Peter.

(De som valde namnet Loka till källvattnet från Bergslagen, visste nog inte att det betyder träck på finska …)

Sedan kommer det rent språkliga. Peter tar ett exempel med den bakglade som kallar sitt företag Brödspecialisten. Det låter kanske tydligt och bra, men har två problem, menar han.

– Om du längre fram till exempel vill sälja utomlands får du direkt problem med bokstaven ö på nätet. I Sverige kan du registrera en webbadress med å, ä, ö men det går inte i andra länder. Dessutom kanske du längre fram vill bygga ut verksamheten med glass och kakor – och då passar namnet inte heller.

Ska man välja ett namn som beskriver verksamheten ska man alltså tänka igenom det noga i förväg.

– Det finns två delar av ett namn – den ena kan säga vad du är, som brödbagaren, den andra vem du är. Kelda säger vem du är, inte vad. Många gör felet och väljer ett namn som säger vad man är.

Det gäller som sagt att inte måla in sig i ett hörn, utan att man ska kunna växa med namnet.

– När vi jobbade med Kelda var utgångspunkten grädde. Då kom reklambyrån och ville i stället ha ett namn som kopplade till kor – som Rosa eller Bella. Men idag är ju Kelda inte bara grädde utan thaisoppa och mycket annat. Då hade Rosa kanske inte varit så bra …

Ta fram flera namnalternativ, manar Peter också.

– Satsa inte allt på en häst. Risken är att det namn man valt inte fungerar juridiskt, säger han.

Skulle man stöta på juridiska problem när man redan valt namn är hans råd att direkt kontakta en jurist. Stora företag har jurister som bevakar deras varumärken noga. Här får man också fundera igenom i vilken mån man vill skydda sitt namn.

Peter berättar om ett litet svenskt företag som hette O2, som den kemiska beteckningen för syre. Det gick fint – tills ett engelskt telekomföretag tog samma namn.

– Vi löste det genom att lägga till en bokstav, så att det blev OX2 i stället. Många gånger är det inte svårare än så, säger han.

Vägen till ett namn kan vara svår. Är du ensam företagare handlar det i första hand om att hitta något som du känner för själv. Men är man flera finns det anledning att tänka till lite extra. För precis alla har åsikter om namn.

– Ofta kommer andra konflikter till uttryck när man diskuterar namn. Och folk är ofta väldigt fega. Men man ska inte söka konsensus. Det är bättre att vara en liten sammansvetsad grupp som tar ansvar för det juridiska och det språkliga.

När tidigare Televerket vände sig till Skriptor hade man redan ett förslag – Swedish Telecom. Skriptor tog sedan fram en lång lista av förslag. Telia låg länge bara på plats 28–29 på poppislistan. Men med tiden växlade placeringarna och sedan var Telia det mest populära internt. Men vid bytet blev det mycket snack. ”Ska posten heta Postia nu”, och så vidare.

Idag är nog Telia självklart för de flesta. Namnet blev snabbt inarbetat.

– Ordet telia finns faktiskt i Gustav Vasa-bibeln, då i betydelsen berätta/säga. Förtälja helt enkelt. Och det hänger ju i allra högsta grad ihop med Telias verksamhet. Kelda är gammalsvenska för källa.

Nu kommer vi tillbaka till Peters vurm för språkhistoria – och musik!

– Språket är som ett piano som innehåller väldigt många oktaver och tangenter. Du är helt fri att komponera. Vi gillar att gräva i gammal svenska och isländska – och sanskrit, vårt urmoderspråk. Det påminner om hindi och det är därifrån vi lånat ord som veranda. Väldigt vackra ord, säger Peter.

Med en betydelse kan man också bygga en historia kring namnet, vilket man sedan kan utnyttja när man marknadsför sitt företag.

Att tänka i rytm när man väljer namn är kanske inte nödvändigt. Men Peter är förtjust i ord som innehåller samma vokal i princip rakt igenom – som salamander och jambalaya.

– Det ger ett musikaliskt flyt. Du kan bygga musik på så många olika sätt i språket. Många tänker i termer av hela ord, men mitt huvud är mer som en lottomaskin. Jag tar fram bokstav efter bokstav och pusslar fram, vänder och prövar. Det blir som att bygga med lego – då har man stor frihet.

Telia, Klarna, Kelda … Alla namnen är korta och byggda på två stavelser.

– Det finns en uppfattning om att man ska hålla sig mellan fem och nio bokstäver. Men ibland kan långa namn vara jättebra. Vi tog till exempel fram Europolitan. Det kopplade till både Europa och metropolit.

I stället för att stirra sig blind på antalet bokstäver ska man tänka på att välja ett personligt namn. Icke att förväxlas med personers namn …

Peter nämner en deoderant som Ica tog fram med namnet Charles Lindbergh. Det försvann efter ett år. Björn Borg? Tja, det funkar ju, men Peter är ändå inte helt övertygad.

– Man tror att ett känt namn alltid ska ge genvägar, men det är inte säkert att det är så. Vad händer till exempel om den personen hamnar i kriminalitet eller andra skandaler?

En viktig regel är att du ska kontrollera ditt varumärke. Välj ett namn som inte gör dig beroende av andra. Sök i din närhet.

– Min bror har ett filmbolag som heter Vingaland, som är namnet på en båt som pappa åkte på under kriget. Ett jättebra namn!

Återigen blir det en historia kring namnet. Och det är personligt.

Peter nämner två exempel på, enligt honom, allt för opersonliga namnval: fackförbunden Vision och Unionen. Ord som används i alla möjliga sammanhang, inte bara fackliga.

– De namnen är avskalade all personlighet. Är du med i sällskapet är det okej, men utåt så är de dåliga. Om du frågar folk på gatan vad Vision är så är det inte många som kan svara på den frågan.

Då funkar arbetsgivarorganisationen Almegas namn bättre, menar han.

– Det låter mer som ett egennamn. Unicitet är ofta bra.

Men de vanligaste missarna när man väljer företagsnamn handlar om något helt annat, menar Peter.

– Att man blir för banal eller för komplicerad. Men man ska inte vara för rädd. Det finns till exempel många svenska namn som funkar alldeles utmärkt utomlands, som Ordning & Reda. Ibland används ju prickar över a och o just för varumärkets skull, men jag tycker ändå att man ska undvika det med tanke på webbadresserna.

På frågan om vilka namn han själv hade velat skapa så kommer svaret blixtsnabbt.

– Viagra! Det är fantastiskt bra – potentiellt och lite aggressivt. Nivea är också bra. Och Gilette! Gilette är ett egennamn, men har precis de egenskaper som man vill ha i en rakhyvel – vasst och lite kyligt. Kivra är också bra; det är ett elektroniskt arkiv och min gissning är att de lekt med bokstäverna i ordet arkiv. Kanske började det med att vikra – arkiv baklänges. Det är ett vanligt sätt att man vänder ordet baklänges och ser vad man får. Det är ett bra tips.

Ett annat att namnet gärna får ge lite motstånd och vara lite udda.

– Vi tog fram ett ord som Dagens Industri tog upp som Börsens sämsta ord: Det var när Securitas lät döpa om en del av företaget till Niscayah. Men det fungerar alldeles utmärkt!

Litet namn-kom-ihåg:
  • Kolla att det håller juridiskt.
  • Undvik å, ä, ö om du vill kunna satsa utomlands.
  • Låt inte namnet begränsa inte verksamhetens utveckling.
  • 5–9 bokstäver. (Men som sagt – det finns både kortare och längre som funkar också.)
  • Var personlig.
  • Välj namn som kan berätta en historia.
  • Fega inte ur.
Loggan talar till det undermedvetna
  • Namnet är en sak, själva logotypens utformning en annan. Här kommunicerar färger och former mycket med vårt undermedvetna!
  • Enbart färgen kan påverka om vi väljer att köpa en produkt eller inte. Så självklart spelar färgen på en logotype, logga, också stor roll.
  • Hur vill du att ditt företag ska upplevas? Rött signalerar energi, kärlek och spänning medan blått signalerar lugn, trygghet och pålitlighet. Vill du däremot att dina kunder ska se ditt företag som prisvärt, ja då är det orange som gäller!
  • Själva formen på loggan talar på samma sätt sitt eget språk. Cirklar och ovaler ger en känsla av gemenskap och stabilitet, medan raka linjer talar effektivitet.


ANNONS

Innehåll från Spiris

Ekonomi & Skatt

Så tar andra företagare semester – utan att företaget stannar

Att koppla bort företaget på sommaren är en utmaning för de flesta företagare. Men med rätt förberedelser och lösningar kan du faktiskt vara ledig på riktigt – och slippa berget av admin när du kommer tillbaka. Låt oss visa dig hur andra företagare gör!

Spiris_SoMe_IG avatar 180x180px
Spiris 5 juni, 2026 Uppdaterades 14 juni, 2026 5 minuters läsning
Semester
Spiris

Friheten att bestämma över sin tid är ett starkt motiv till att starta eget. Hur blir det för dig – kan du ta helt ledigt? Det är långt ifrån alla som känner så…Kunderna hör av sig. Fakturor ska skickas. Kvittona hopar sig. Och tanken på att komma tillbaka till tre veckors obehandlad administration gör att du inte riktigt kan slappna av.

Men det behöver inte vara så. Med lite planering – och en ekonomilösning där alla funktioner pratar med varandra – kan du sätta företaget på i princip autopilot och faktiskt vara ledig i sommar. Låt oss visa dig hur andra företagare gör – med exempelvis Spiris ekonomiplattform som bas.

Psst, innan vi startar! Här kan du ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning.

Så sätter andra företagare företaget på autopilot

Okej, då kör vi igång. Låt oss gå igenom fem smarta sätt att sätta företaget på autopilot – så att du kan slappna av och låta verktyg göra ditt jobb.

Steg 1: Automatisera faktureringen

Innan du går på semester – se till att faktureringen inte tar ledigt samtidigt. Om du har återkommande kunder eller abonnemang kan du skapa fakturor i förväg och schemalägga dem så att de skickas automatiskt vid rätt datum.

Det ger flera fördelar:

  • Pengarna fortsätter att komma in även när du är ledig.
  • Du slipper lägga semesterns vackra dagar på fakturering.
  • Automatiska betalningspåminnelser minskar risken för sena betalningar.

Ditt mål: att faktureringen jobbar på även när du inte gör det. Med rätt ekonomilösning är faktureringen också kopplad till bokföringen, så att allt går sömlöst!

Prova Spiris gratis Spiris ekonomiplattform är komplett från början med bokföring, fakturering, kvittoapp, deklaration och årsredovisning. Japp, alla lösningar du behöver för att automatisera och kunna ta ledigt. Alla kan testa gratis (läs hur gör det här) och nystartade bokför gratis i sex månader.

Steg 2: Låt banken och bokföringen prata med varandra

En vanlig stressfaktor efter semestern är att mötas av hundratals transaktioner som ska stämmas av och bokföras. Därför väljer många företagare en ekonomilösning som automatiskt stämmer av med banken.

Det minskar det manuella arbetet rejält. Inbetalningar kan matchas mot fakturor och många återkommande transaktioner kan bokföras automatiskt. Resultatet blir att ekonomin fortsätter uppdateras i bakgrunden medan du är ledig.

Steg 3: Använd en AI-assistent som svarar på dina frågor

Du behöver inte kunna allting själv. I exempelvis Spiris ekonomiplattform finns en AI-assistent som hjälper dig med dina frågor om moms och skatter, bokföring och fakturering

Det innebär att du slipper avbryta semestern för att leta information eller kontakta support. Smarta företagare använder den inbyggda AI-assistenten för att få svar snabbare och fatta bättre beslut.

H3: Steg 4: Förbered din ekonomiöversikt innan du tar ledigt

Det är betydligt lättare att koppla av om du vet att ekonomin ser bra ut. Innan semestern kan det vara klokt att gå igenom:

  • Hur mycket pengar som finns på banken just nu.
  • Vilka fakturor som väntar på betalning.
  • Kommande större kostnader.
  • Eventuella betalningar som förfaller under ledigheten.

När du har en tydlig överblick vet du vad som väntar och minskar risken för obehagliga överraskningar. Med en ekonomilösning där rapporter och nyckeltal uppdateras löpande kan du dessutom snabbt få koll om du skulle vilja (direkt i mobilen!) – utan att behöva logga in på flera olika ställen.

Steg 5: Låt olika lösningar samverka

Många företagare använder flera olika verktyg för ekonomi, löner, kvitton och administration. Problemet uppstår när systemen inte pratar med varandra och du blir den som måste flytta information mellan verktygen.

Läs också: Fel i bokföringen? Så undviker du dem!

När olika lösningar är integrerade får du ett mer automatiserat flöde:

  • Fakturor skickas och registreras automatiskt.
  • Betalningar matchas mot rätt kundfaktura.
  • Bokföringen uppdateras löpande.
  • Lönehanteringen kan kopplas till resten av ekonomin.

Ju mindre manuellt arbete som krävs, desto enklare blir det att faktiskt vara ledig när semestern väl börjar.

Och du, som ett bonustips! Med rätt ekonomilösning kan du också automatisera hela löneprocessen – från underlag till utbetalning. Nice va? Läs mer om hur det fungerar här. 

Vilka verktyg behöver jag för att lyckas med detta?

Alla steg ovan förutsätter en ekonomilösning som faktiskt fungerar i bakgrunden – utan att du behöver bevaka det hela tiden.

Med Spiris ekonomiplattform, som är byggd för egenföretagare och småföretag, få du en smidigare administration. Du samlar bokföring, fakturering och lönehantering på ett ställe, med bankintegration, AI-assistent och smarta automatiseringar som gör att du kan fokusera på det du faktiskt vill göra – oavsett om det är ditt arbete eller din semester.

  • Bokför och fakturera utan att kunna bokföring
  • Automatisk bankimport – transaktioner bokförs utan manuellt arbete
  • Återkommande fakturor som skickas automatiskt
  • AI-assistent tillgänglig dygnet runt för ekonomifrågor
  • Fri telefonsupport i världsklass

Nystartade företagare bokför dessutom helt gratis i 6 månader (utan bindningstid)Läs mer här. Och har du redan drivit företag ett tag kan du självklart prova Spiris gratis här. Har du redan ett bokföringsprogram är det superlätt att byta, läs hur du gör här. 

Att ta semester som företagare handlar inte om att lämna allt åt slumpen – det handlar om att bygga system som håller ihop det åt dig. Ju bättre infrastruktur du har på plats, desto friare är du att faktiskt vara ledig. Och det är väl ändå lite av vitsen med att driva eget.

Glad sommar önskar Spiris!

Om Spiris
Att driva företag med Spiris är enkelt. Spiris är den flexibla ekonomiplattformen. Allt finns samlat och automatiserat med smarta funktioner – från bokföring till fakturering och lön. Det ger dig tid till att fokusera på rätt saker. Det vill säga att starta, driva och utveckla din företagsdröm utan krånglig administration. Läs mer på Spiris.se.



Ekonomiskolan

Gratis ekonomi- och bokföringsskola för dig som driver företag (eller ska starta)

Vill du lära dig hur ekonomi och bokföring fungerar i ett företag? Toppen. I Driva Egets ekonomiskola får du hjälp helt kostnadsfritt – med allt från avdrag och skatter till budget och bokföring. Häng på du också!

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 10 juni, 2026 2 minuters läsning
Gratis ekonomi och bokföringsskola
Montage/Canva

Vi på Driva Eget får massor med frågor från er företagare. De flesta handlar om ekonomi, bokföring och skatter.

Därför har vi skapat Ekonomiskolan, som steg för steg lär dig allt om företagets ekonomi. Skatter, avdrag, bokföring och budgetar – och så mycket mer. Sugen på att köra igång direkt? Lite längre ner kan du se alla delar i Ekonomiskolan – glöm inte att sätta ett bokmärke!

Vi är stolta över att Spiris är partner till skolan. Vi har jobbat med Spiris i många år och vet hur duktiga de är på att hjälpa oss företagare – både med sin populära ekonomiplattform och med sina skarpa tips. Låt oss introducera Spiris som partner och ta del av några vassa tips direkt.

Spiris tipsar:

✔️ Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna. Och alla kan testa gratis här.
✔️ Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här
✔️ Minska skatten med expertens tips
✔️ Bolagsskatt 2026 – så kan du optimera skatt på vinst
✔️ Vill du ha hjälp med din bokföringen? Hitta din redovisningsbyrå här

Genom hela Ekonomiskolan kommer vi att få smarta tips från Spiris. Enjoy!

Här är stegen i Ekonomiskolan

Låt oss gå igenom alla delarna i Ekonomiskolan. Bäst resultat får du såklart om du läser alla – men du givetvis välja dina favoriter. Bokmärk den här sidan och kom tillbaka senare!

✔️ Allt om momsså fungerar moms i ditt företag

✔️ Vilken momssats gäller 2026? 25, 12 eller 6 procent

✔️ Export och import så fungerar moms, tull och regler

✔️ Vilka kostnader är avdragsgilla i aktiebolag och enskild firma 2026?

✔️ Skattefria förmåner 2026 – vad kan du ge dig själv och anställda utan skatt?

✔️ Hur fungerar bokföring och vilka regler måste mitt företag följa?

✔️ Resultatrapport och balansrapport – så förstår du företagets ekonomiska rapporter

✔️ Två typer av budgetar alla företag 'måste' ha

✔️ 6 nyckeltal alla företagare behöver ha koll på

✔️ 10 lagliga sätt att sänka skatten i ditt företag 2026

✔️ Är lön eller utdelning smartast för mig som företagare 2026? Det beror på...

✔️ När ska man anlita redovisningsfirma – och vad ska man tänka på?

✔️ Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

✔️ 10 ekonomiska misstag företagare gör (nummer 4 dödar lönsamheten)

✔️ Så sätter du ekonomiska mål i ditt företag (3 viktigaste stegen)



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.