Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Inspiration

IT-prinsessan som blev bakterienörd

Yasemin Bayramoglu 4 december, 2018 Uppdaterades 18 december, 2024 9 minuters läsning
Soki Choi var en av pionjärerna när apparna kom. Nu vill hon förbättra vår hälsa.
Vid 26 kallades hon IT-prinsessan. Då hade hon redan hunnit vara konsertpianist. Sedan dess har hon forskat och jobbat på Nya Karolinska. Nu tar Soki Choi nästa steg och vill hjälpa folkhälsan med bra bakterier.

Tycker du att du stött på tarmbakterier överallt i medierna de senaste månaderna? Och att någon vill att du ska äta kimchi och dricka kombucha?
Soki Chois bok Kimchi och kombucha – Den nya vetenskapen om hur tarmbakterierna stärker din hjärna fick ett enormt genomslag när den släpptes i slutet av augusti. Första dagen toppade den både Bokus och Adlibris försäljningslista. Andra dagen var den slutsåld!

Men vad det inte skrevs om då är författaren Soki Chois egen resa. En sicksack-resa genom näringsliv, offentlig förvaltning och startup-världen. Den började i Rinkeby och Husby i början av 70-talet, där Soki föddes in i två kulturer – den sydkoreanska i familjen och den svenska utanför lägenhetsdörren.

LÄS OCKSÅ: Dags att göra slut med firman?

– Jag föddes inte med någon silversked i mun. Framför allt blev jag medveten om min bakgrund när jag gick på Handelshögskolan i Stockholm. Lägg till att jag dessutom är kvinna och med exotiskt utseende. Jag hade enligt statistiken allt emot mig. Nu vill jag visa unga i så kallade no go-zoner att man kan komma någon vart ändå, säger Soki.

Konsertpianist vid 16


Det hon dock hade för sig var föräldrar med samhällsengagemang och drivkraft. Vid sex års ålder började Soki spela piano och i tonåren var hon turnerande konsertpianist. Men vid sexton satte hon stopp.
– Då hade man pratat om mig som ett musikaliskt underbarn. Men jag insåg att det var min mammas dröm, inte min. Vid sexton hade jag min första och sista konsert på konserthuset i Stockholm.

Först nu, närmare trettio år senare, har lusten att spela kommit tillbaka.
– Jag är väldigt osentimental när det kommer till ägodelar. Men det käraste jag har i mitt hem är mitt piano, samma som jag lärde mig att spela på.
Det har blivit fler tvära kast genom åren. Efter gymnasiet blev det Handelshögskolan och en civilekonomexamen.

Då hade hon också funderat på att bli journalist. Men nyfikenheten på det rådande systemet var större. Och hon ville utforska det inifrån kapitalismens egen högborg. Kanske gick journalistiken miste om en röst. För frågorna har funnits där sedan barnsben.
– Jag har förstått att jag alltid varit kritiskt reflekterande till min natur och att jag ifrågasatte allt som barn. Mamma tyckte att det var jobbigt att jag aldrig bara kunde acceptera ett svar. Jag var tvungen att vända på frågan för att se på det från ett annat håll också.

Har ständigt gått ner i lön


Soki återkommer till dubbelsidigheten flera gånger under samtalets gång. Kanske hänger den ihop med bakgrunden i två olika kulturer, drivet att se saker ur olika perspektiv – och att ta reda på vad som händer om man låter olika perspektiv mötas.

Även om Handels kanske inte var ett självklart val gick det hand i hand med en annan dröm – att bli entreprenör och starta företag.
– Men jag är nog den ende på Handels som medvetet gått ner i lön sedan dess, från vd-lön till doktorand och sedan offentlig förvaltning. Min drivkraft har aldrig varit att tjäna pengar, skrattar Soki.

En sommar under Handelstiden åkte hon till New York för att jobba med investment banking, men gillade inte branschen. I stället åkte hon hem för att jobba som konsult inom telecom, som just då var inne i sin värsta kris. Tillsammans med några kollegor på Accenture startade hon BlueFactory i januari 2000 och blev själv vd.
– Vi var de första i världen som utvecklade och levererade appar till mobilen och vi tog faktiskt fram en förlaga till Tinder. Men vi var ute sju år för tidigt. Telia och Ericsson skrattade åt oss. Appar? Nej, det var sms och röstmeddelanden som gällde i framtiden, menade de.

Var för tidigt ute


Soki jäktade jorden runt världen för att sälja in företaget och tjänsterna. Hon fick epitetet IT-prinsessan och hamnade på Forbes omslag som andra svensk efter Ingvar Kamprad. Mona Sahlin anlitade henne som rådgivare åt regeringen och ett filmteam följde henne i två år för att göra en SVT-dokumentär.
MEN När filmen väl sändes hade Soki sålt bolaget och lämnat telecom bakom sig.
– Som pionjär är det lätt att man känner sig ensam när andra inte ser det som man själv ser. Det är lätt att tänka att man talar för döva öron och att man inte passar in, säger Soki, som dessutom hade balanserat på utbrändhetens gräns.

Det blev ett sabbatsår då hon reste runt i Sydamerika för att hitta sig själv igen. Sedan tog hon steget från näringslivet mot dess diametrala motsats – akademiens värld. Soki skrev sin doktorsavhandling på Karolinska Institutet om komplexa system inom sjukvården.

Soki säger att hon haft tre drömmar i livet – om en var att starta företag och bli entreprenör så var en annan att skriva en doktorsavhandling. För sin egen skull, förstås, men också för pappas. Han kom till Sverige som doktorand från Sydkorea i början av 70-talet, men gick aldrig i mål med sin avhandling. Soki ville göra det i hans ställe.
– Men pappa gick bort exakt ett år innan avhandlingen blev klar, tyvärr.
Han visste dock att hon var på god väg. Vackert så.

Högt pris på Karolinska


Vad han däremot aldrig fick veta var att avhandlingen skulle klassas som den bästa i Europa när den väl var klar och att Soki skulle bjudas in till Harvard för att forska.
Därefter erbjöds hon jobb som projektledare på Nya Karolinska. Hon var ditplockad för att bidra med forskningsbaserade råd inom förändringsledning. Men det blev inte vad Soki hoppades på. Efter mycket frustration och smärta hoppade hon av 2014.
– Den viktigaste lärdomen därifrån är att i en kraftigt politiserad miljö kommer integritet och trohet mot sanningen med en allt för hög personlig kostnad, säger hon.

Så vad hade Nya Karolinska kunnat lära av den internationella forskningen?
– Sååå mycket! Fast viljan fanns inte. Men jag är jätteglad för den granskning som nu skett och att media har lyckats avslöja oegentligheter, säger hon.
Efter avhoppet från Nya Karolinska vände sig Soki återigen inåt. Vad var viktigt nu? Det tog två år innan polletten ramlade ner på riktigt. En natt vaknade hon och visste precis vad hon skulle göra. Polletten hade landat på psykisko ohälsa, bakterier – och i det koreanska köket!

Cirkeln har slutits


Undermedvetet hade cirkeln på något sätt slutits.
– Nu vill jag att människor tar hand om sin egen hälsa så gott det går, så att de slipper hamna innanför vårdapparaten.
Hur gör man det då? Jo, man tar tarmvägen, om man ska tro Soki och ledande forskare.
– Jag har plöjt igenom över 400 vetenskapliga artiklar om bakteriers inverkan på hjärnan. Det här är ett otroligt hett område och jag tror att det kommer att hända massor inom de närmaste 7–10 åren. Många med mig menar att det är en medicinsk revolution på gång! Och – jag har ju faktiskt haft rätt förr om den mobila revolutionen…

Essensen i budskapet är att vi kan förbättra sammansättningen av bakterier i våra tarmar genom såväl fiber- och bakterierik kost och goda levnadsvanor. Mättat fett och socker i överflöd gynnar dåliga bakterier, liksom stress.
Soki lyfter fram sociala medier och ständig uppkoppling som en riskfaktor. Det som hon själv varit med om att utveckla alltså.

– Allt handlar om måttfullhet och balans. Vi måste ha en balans i livet! Men jag tänker ibland på Steve Jobs och undrar vad han skulle tänkt om han såg hur vi påverkats av hans uppfinning.
Nej, balansen finns inte. Resultatet är att vi i väst har en helt annan tarmflora nu mot förr.
Detta har tidigare uppmärksammats av professor Agnes Wold, som pekat på samband mellan förändrad tarmflora och explosionen av allergi. Det som händer just nu är att forskarna sätter förändringarna i samband med betydligt fler sjukdomar än så.

Psykobiotikan står på tur


Autism, alzheimer och depressioner är bara några av de områden som i framtiden kan komma att behandlas med bra bakterier. Prebiotika och probiotika kanske du redan hört talas om, men snart kan psykobiotikan vara här, menar Soki. Bakterier och fibrer som kan komplettera psykofarmaka.
Det fina i kråksången är att vi redan nu kan hjälpa oss själva, utan recept från läkare och utan bieffekter av läkemedel. För det finns livsmedel som är rena guldgruvor när det gäller goda bakterier. Yoghurt är en sådan (om man väljer en yoghurt där man tillsatt goda bakterier efter pastöriseringen, vill säga).

Men allra mest bra bakterier hittar man i koreanska specialiteter som kimchi och kombucha. Kimchi är en fermenterad sallad på kål och kryddor (mycket chili!) som serveras till nästan varje koreansk måltid.
– I Sydkorea äter man 50–200 gram kimchi per person och dag! Men så mycket behöver man inte. Det räcker med en tesked om dagen. Ett enda gram kimchi kan nämligen innehålla upp till hundra miljarder gynnsamma mjölksyrabakterier, säger Soki.

Började experimentera hemma


Kimchi kan man göra själv hemma. Samma sak gäller kombucha, som är en fermenterad dryck gjord på te och en kombuchakultur.
– Jag drack det när jag var i USA, men när jag kom tillbaka till Sverige upptäckte jag att det inte fanns några goda sorter här. Så jag började experimentera själv och har nu fått fram en supergod kombucha på vitt te, som mina nära och kära njuter av.

Soki plockar upp en flaska kombucha ur handväskan. Ett tag var det faktiskt på väg att bli ett nytt företag. Om än lite oplanerat. Men omständigheterna ville annorlunda.
Sedan då? Det går inte att låta bli att tänka tanken att det inte kommer stanna här.
– Jag har uppfyllt mina tre drömmar – jag har startat företag, jag har skrivit min doktorsavhandling och jag har vandrat i Himalaya. Nu vill jag dela med mig av mina tankar och kunskaper som föreläsare och författare. Att få hjälpa andra stärka sin hälsa är ett privilegium!

[caption id="attachment_29004" align="alignright" width="337"] FOTO BONNIER FAKTA[/caption]

KOMBUCHA(3 liter)
Ingredienser
2,4 liter vatten
3 msk svart te (alt. 6 tepåsar)
3 dl råsocker
6 dl kombucha (startvätska)
1 SCOBY

Gör så här:
1. Koka upp vattnet. Lägg i teet, häll i sockret och rör om. Låt svalna till cirka 25 grader.
2. Sila bort teet. Häll över vätskan i en ren glasbehållare.
3. Tillsätt kombuchan och lägg i SCOBYn. Spänn fast ett bomullstyg som lock. Låt stå i rumstemperatur i 7–12 dagar (rör inte om).
4. Provsmaka från dag 7 med sugrör tills den smakar som du vill ha den. Förvara därefter i kylen, där håller den i flera månader. Ju längre den står, desto surare blir den.

Smaksätt kombuchan
Efter grundbryggningen kan du smaksätta med färskpressad juice (utan konserveringsmedel!). En del juice + fyra delar kombucha. Se bara till att hälla av cirka 3–4 dl före smaksättningen, som du kan använda som startvätska nästa gång. Förvara i ren glasburk med tyg som lock.

Tillsätt smaksättningen i rena flaskor och fyll på med kombucha upp till kanten. Förslut och låt stå i rumstemperatur i 2–4 dagar. Då byggs en naturlig kolsyra upp (efterfermentering). Ställ in i kylen. Håller minst en månad.

RECEPT PÅ KIMCHI


ANNONS

Innehåll från Inexchange

Partner

Eget företag? Tänk på detta innan du skickar fakturor

Att driva eget handlar om mer än att få betalt för jobbet du gör. Redan innan du skickar din första faktura bör du veta hur fakturering fungerar – och hur du kan slippa vanliga misstag som kan kosta tid, pengar och kunder. Här är guiden för dig som vill fakturera smart från dag ett – förslagsvis med e-faktura.

inexchange
Inexchange 13 augusti, 2025 Uppdaterades 8 juni, 2026 4 minuters läsning
fakturera smart
Inexchange-Artikel-2

Psst! Innan vi går igenom hur smart fakturering fungerar; visste du att Driva Egets läsare just nu kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt via Inexchange? Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månaden. Läs mer här. (Gäller till 15 juli)

Okej, då kör vi igång.

Vad ska en faktura innehålla?

Oavsett om du fakturerar som enskild firma eller aktiebolag måste dina fakturor följa Skatteverkets regler. En korrekt faktura ska innehålla:

  • Ditt företags namn, adress och organisationsnummer
  • Kundens namn och adress
  • Fakturanummer (i löpande serie)
  • Fakturadatum
  • Förfallet datum (betalningsvillkor)
  • Beskrivning av varan/tjänsten
  • Pris och moms (specificerat)

Varning: Skickar du en bristfällig faktura kan kunden neka att betala tills den är korrekt.

Behöver jag ett faktureringssystem?

Nej, du måste inte ha ett system – men det underlättar! Ett smart alternativ till dyra system kan vara Inexchange, där Driva Egets läsare kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt. Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månaden.

Med Inexchange Kundfaktura Basic skickar du alla dina fakturor från ett och samma ställe, du får överblick och slipper leta i mailkorgar efter dina skickade fakturor.

  • Du behöver inget affärssystem.
  • Du kommer i gång på ett par minuter.
  • Du skickar alltid e-faktura och PDF-faktura för 0 kr

Du kan välja att skicka pappersfaktura för självkostnadspris, men slipper skriva ut, kuvertera och gå till posten. Du behöver bara trycka på en knapp, och slipper många av nackdelarna med att skicka fakturor manuellt. Här är de vanligaste problemen:

  • Fakturor fastnar i spamfilter eller tappas bort
  • Du får inget kvitto på att fakturan levererats
  • Bedragare kan manipulera PDF-fakturor
  • Manuell hantering ökar risken för fel:

Många företagare utan bra system (som kanske använder word eller excel) lägger alldeles för mycket tid på faktureringen. Tid som istället skulle kunna läggas på kunderna.

Förbered för framtiden – nya krav på e-faktura kan komma

Redan idag måste du skicka e-faktura om du säljer till offentlig sektor. I framtiden kan det bli krav även för affärer mellan företag.

Flera EU-länder har redan infört e-faktura som krav. ​​I Sverige driver myndigheterna linjen att det ska lagstiftas om obligatorisk e-faktura för företag och offentlig sektor även i vårt land. Skatteverket, Bolagsverket och Digg (Myndigheten för digital förvaltning) har uppvaktat regeringen och föreslagit att det tillsätts en utredare som undersöker möjligheterna att införa ett sådant lagkrav.

Om du börjar med e-faktura från start är du förberedd – och slipper byta system när reglerna väl ändras.

Du behöver inte spara pappersverifikationer

Med ett digitalt faktureringsflöde behöver du inte längre:

  • Spara papperskopior
  • Sortera och arkivera i fysiska permar
  • Hitta kvitton i plastfickor

Enligt Skatteverket går det bra att spara bokföringsmaterial digitalt – så länge det sker på ett säkert och verifierbart sätt. Läs mer om den nya kvittolagen här.

Ska jag välja e-faktura eller PDF-faktura?

Fördelen med e-fakturor är att de levereras direkt in i mottagarens system. Du får en bekräftelse på att fakturan tagits emot, vilket ökar chanserna för att den betalas i tid. Statistik visar faktiskt att e-fakturor minskar betalningstiden med i snitt 5 dagar.

Informationen är digital, strukturerad och skickas på ett säkert sätt direkt från avsändarens system till mottagarens fakturahantering. Fakturan passerar ingen inkorg eller skrivbord, där bluffversioner ser sin chans att smyga sig in i ett försök att lura dig. Det är också lättare att verifiera avsändaren via till exempel Peppol-id (Läs mer om vad Peppol är här). 

Fördelarna med att byta till e-faktura

  • Säkerhet: Minskar risken för fel och bedrägerier
  • Effektivitet: Mindre manuell handpåläggning, bättre kassaflöde
  • Miljövinst: Färre papper, Färre utskrifter
  • Automatisering: Allt från attestflöde till bokföring går att koppla på
  • Besparingar: Lägre pris, inget slöseri med tid.

Hur kommer mitt företag igång med e-faktura?

Kanske har ditt ekonomisystem redan stöd för e-faktura? Annars är ett riktigt bra alternativ att testa Inexchange, där Driva Egets läsare just nu kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt. Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månadenLäs mer här. (Gäller till 15 juli)

Om Inexchange
Mer än 60 000 företag och organisationer effektiviserar sin ekonomihantering med Inexchange. Här hanteras miljontals fakturor varje vecka, snabbt och säkert. Välj en miljövänlig väg till ett papperslöst kontor.



Ekonomiskolan

Gratis ekonomi- och bokföringsskola för dig som driver företag (eller ska starta)

Vill du lära dig hur ekonomi och bokföring fungerar i ett företag? Toppen. I Driva Egets ekonomiskola får du hjälp helt kostnadsfritt – med allt från avdrag och skatter till budget och bokföring. Häng på du också!

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 10 juni, 2026 2 minuters läsning
Gratis ekonomi och bokföringsskola
Montage/Canva

Vi på Driva Eget får massor med frågor från er företagare. De flesta handlar om ekonomi, bokföring och skatter.

Därför har vi skapat Ekonomiskolan, som steg för steg lär dig allt om företagets ekonomi. Skatter, avdrag, bokföring och budgetar – och så mycket mer. Sugen på att köra igång direkt? Lite längre ner kan du se alla delar i Ekonomiskolan – glöm inte att sätta ett bokmärke!

Vi är stolta över att Spiris är partner till skolan. Vi har jobbat med Spiris i många år och vet hur duktiga de är på att hjälpa oss företagare – både med sin populära ekonomiplattform och med sina skarpa tips. Låt oss introducera Spiris som partner och ta del av några vassa tips direkt.

Spiris tipsar:

✔️ Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna. Och alla kan testa gratis här.
✔️ Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här
✔️ Minska skatten med expertens tips
✔️ Bolagsskatt 2026 – så kan du optimera skatt på vinst
✔️ Vill du ha hjälp med din bokföringen? Hitta din redovisningsbyrå här

Genom hela Ekonomiskolan kommer vi att få smarta tips från Spiris. Enjoy!

Här är stegen i Ekonomiskolan

Låt oss gå igenom alla delarna i Ekonomiskolan. Bäst resultat får du såklart om du läser alla – men du givetvis välja dina favoriter. Bokmärk den här sidan och kom tillbaka senare!

✔️ Allt om momsså fungerar moms i ditt företag

✔️ Vilken momssats gäller 2026? 25, 12 eller 6 procent

✔️ Export och import så fungerar moms, tull och regler

✔️ Vilka kostnader är avdragsgilla i aktiebolag och enskild firma 2026?

✔️ Skattefria förmåner 2026 – vad kan du ge dig själv och anställda utan skatt?

✔️ Hur fungerar bokföring och vilka regler måste mitt företag följa?

✔️ Resultatrapport och balansrapport – så förstår du företagets ekonomiska rapporter

✔️ Två typer av budgetar alla företag 'måste' ha

✔️ 6 nyckeltal alla företagare behöver ha koll på

✔️ 10 lagliga sätt att sänka skatten i ditt företag 2026

✔️ Är lön eller utdelning smartast för mig som företagare 2026? Det beror på...

✔️ När ska man anlita redovisningsfirma – och vad ska man tänka på?

✔️ Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

✔️ 10 ekonomiska misstag företagare gör (nummer 4 dödar lönsamheten)

✔️ Så sätter du ekonomiska mål i ditt företag (3 viktigaste stegen)



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.