Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Tillväxt

Nycklarna som tog Robert Malmqvist till framgång

Driva-Eget-Redaktion
Redaktionen 16 augusti, 2019 Uppdaterades 18 december, 2024 15 minuters läsning

På tre år vann Robert Malmqvists företag Precont lika många Di-Gaseller.
Nycklar till framgång? En tydlig strategi kopplad till stenhård disciplin. Här berättar han om hur han gjorde.

Att förmågan att identifiera framgångsnycklar, sätta mål och strategi kan göra enorm skillnad, det blev Robert Malmqvist ett tydligt exempel på när han besökte vår podd Ordinary People Who Do Badass Things.

LÄS OCKSÅ: SÅ SKAPAR DU EN SUPERSTYRELSE

Robert beskriver sig själv som en glad skåning, uppväxt i Löddeköpinge. Han är entreprenör, musiker och affärsekonom. Redan vid 21 startade han sitt första företag, samtidigt som han gjorde sitt examensarbete/projektarbete på IHM Business School i Malmö.

– Det dök upp en möjlighet i samband med att min pappa sålde sitt bevakningsföretag. Så under mina studier gjorde jag en startup med min far, för att driva kontrolltjänster.

De nya ägarna till pappans företag hade valt att släppa kontrolltjänsterna, något som far och son såg potential i. Bakgrunden är det enorma svinnet inom handeln, där man räknar med att hälften av svinnet sker internt.

Inblandad i flera företag

Så kallade "mystery shoppers" agerar vanliga kunder som besöker barer och butiker. Men samtidigt som de handlar har de full koll på hur personalen hanterar kontanter, om man ger några personer rabatter eller rentav delar ut gratisdrinkar till exempel.

– Nu, 13–14 år senare, är vi störst i Norden på kontrolltjänster. Vi omsätter 80 miljoner. Vi har 220 hel- och deltidsanställda i Sverige, Norge och Finland. Plus sju kontor i Norge och tre i Sverige. Idag är vi en koncern som heter Precont Pegasus, sedan vi för ungefär 1,5 år sedan förvärvade vår norska partner Pegasus.

Vi har gått från startup till nordens ledande bolag. Men det tyngsta har varit att göra bolaget oberoende av mig själv.

Vid sidan av Precont har Robert dessutom passat på att pröva sina vingar i flera olika branscher.

– Jag har varit en sväng i restaurangbranschen. 2008 köpte jag en restaurang i Stockholm, som jag drev tillsammans med min far och min bror. Dessutom har jag gjort en vända i retailbranschen i en kedja som heter Sova. De senaste två åren har jag engagerat mig i ytterligare ett par bolag, men i huvudsak har det varit Precont, säger han.

Som ordförande för Natuvital på hälsomässan Arab Health.

NYCKEL 1: Delegera ansvar

Senaste tiden har han dock i huvudsak ägnat sig åt att avveckla sig själv på just Precont. När han besöker poddstudion är det bara ett par veckor kvar tills han och familjen ska upptäcka världen ihop under 300 dagar.

– Vi har gått från startup till nordens ledande bolag. Men jag skulle säga att det tyngsta har varit att göra bolaget oberoende av mig själv. Att kunna lämna och känna att det här är ett stabilt och tryggt bolag som kan leva vidare utan mig. Där inte jag är kompetensen eller den som springer längst fram och leder alla med flaggan i hand, utan att verkligen kunna överföra det till någon annan eller ett team, det var svårare än jag trodde.

Men konsten att kunna lämna över ansvar är samtidigt en av nycklarna till varför Precont har kunnat växa så snabbt. Ett av kriterierna för Di-Gasell är att man minst fördubblat sin omsättning, om man jämför det första och det senaste räkenskapsåret i den fyraåriga undersökningsperioden. Man ska också ha ökat sin omsättning varje år de senaste tre åren.

NYCKEL 2: Vinnarskalle & disciplin

Precont vann alltså priset tre år i följd och hör till en utvald skara som lyckats med det.

Inget av det är en slump menar Robert. Han har alltid varit extremt resultat- och målfokuserad.

– Jag är uppväxt med mycket sport och idrott, uppfostrad till en vinnarskalle. Jag tycker att det är viktigt att vinna och är nästan beredd att göra vad som helt för att vinna och nå mina mål.

Ta sedan vinnarskallen och kombinera den ihop med en nästan lika gränslös optimism – och disciplin.

– Ibland är jag nästan lite överoptimistisk, men jag tänker och tror på allvar att allt är möjligt om man bara bestämmer sig. I kombination med att jag har väldigt god självdisciplin när jag väl har bestämt mig för att göra något, säger Robert och fortsätter:

– Jag är duktig på att hålla fokus och göra rätt saker som driver mig mot mitt mål eller min plan. Oaktat om jag blir ifrågasatt eller om det till och med känns konstigt och att ”det här kommer aldrig gå” så är jag duktig på att behålla självdisciplinen. Jag fokuserar på målet och fortsätter köra. Och ger aldrig upp.

NYCKEL 3: Ödmjukhet & respekt

Men den vinnarskalle som han utvecklade under uppväxten med fotbollen och bordtennisen skulle aldrig kunnat leda honom dit han är idag, om han inte samtidigt hade sett till sin egen roll som ledare, menar han.

– När jag var yngre var jag beredd att göra vad som helst för att vinna. Jag var däremot ingen bra lagspelare. Jag körde mitt race och körde ganska hårt. Det skedde på bekostnad av andra. Jag körde över människor och var helt enkelt ingen bra ledare, utan mer en egoist.

Ord som respekt och ödmjukhet lärde jag mig väldigt sent. När jag förstod konsekvensen av mitt agerande kunde jag skala upp bolaget ordentligt.

Sedan dess har Robert börjat se på sig själv som ledare med nya ögon.

– Så när jag menar att jag levlat upp som ledare så är det nog främst sedan jag insåg nycklarna till hur man ska vara som ledare och hur man bygger nya ledare. Ord som respekt och ödmjukhet lärde jag mig väldigt sent. När jag förstod hur man lyckas bygga nya ledare genom att vara lite mer ödmjuk och respektfull – och när jag förstod konsekvensen av mitt agerande – det var då jag kunde skala upp bolaget ordentligt.

NYCKEL 4: Delegera

Robert berättar att det hade varit en tid när han tyckte att han stod och stampade med företaget. Han levde med tron om att om någonting skulle bli bra skulle han göra det själv. Så han sprang och jobbade massor av timmar. Och han gjorde nästan allt själv.

– Sedan hade jag förstås många kollegor och medarbetare, men de var följare. När jag insåg hur man lyckas bygga lag, att man verkligen måste bry sig om och förstå människor för att kunna växa, såg jag att nyckeln till att växa var att utveckla nya ledare.

Här började Roberts resa med att avveckla sig själv helt enkelt. Han fokuserade på de områden där han kunde skapa mest värde för sig själv och bolaget. Resten delegerade han.

– Det var egentligen där jag levlade upp mitt ledarskap och som jag skalade upp bolaget. Då fick jag plötsligt mer tid och jag hade X antal ledare som var fantastiskt duktiga och lojala. Utan dem hade Precont inte varit vad det är idag. Det är helt omöjligt att göra ensam!

Men insikterna kom inte bara från klar himmel, utan i samband med att Robert började intressera sig för ledarskapsutbildningar. Detta var runt 2009–2010. Han gick några kurser i Sverige och upptäckte en ledarskapsguru som heter Robin Sharma.

– Jag började läsa lite böcker och kände att det här är hardcore, det här kan man utvecklas med och utveckla bolaget. Det var precis vad jag behövde när jag kände att jag kört fast.

Nyckel 3: Tuffa morgonrutiner

När Robert upptäckte att Robin Sharma skulle ha en turné i Kanada, The remarkable entrepreneur, bokade han sin plats direkt.

– Det var fyra dagar i Toronto tillsammans med entreprenörer från hela världen. Jag var som en svamp som sög till mig all information. Jag lyssnade på allt, testade allt och åkte hem med en fet verktygslåda. Jag kommer ihåg att det var i juli 2011 och jag tänkte att nu ska jag köra allt som jag har lärt mig. Och det gjorde jag.

Förutom sättet att tänka så bestod den nya verktygslådan också av helt nya rutiner, som ytterligare testade Roberts redan hårda disciplin.

– Det är inga konstiga grejor, utan mer att man gör det varje dag och implementerar det på riktigt. Sharma har faktiskt skrivit en bok om det här nu – The 5 AM Club. Men det var det jag gjorde stenhårt i ett års tid.

Morgonrutinen handlar om några saker, förutom att gå upp väldigt tidigt:

  1. TRÄNA för att få igång kroppen och frigöra endorfiner.
  2. TANKA INSPIRATION genom böcker.
  3. BETYGSÄTTA GÅRDAGEN. I en dagbok antecknade Robert föregående dag i detalj. Vad hade gjort honom lycklig? Vilka utmaningar hade han? Han satte sedan betyg på dagen, 1–5 stjärnor.
  4. PLANERA DAGEN. Sedan detaljplanerade han dagen som låg framför honom. Varje aktivitet skulle med.
  5. VÄLJA "THE DAILY FIVE". Vilka var de fem absolut viktigaste uppgifterna?
  6. ÅKA TILL JOBBET.

– När jag åkte till jobbet behövde jag aldrig tänka. Det var bara att börja med den första uppgiften. Det var en ritual som gjorde mig extremt produktiv. Jag var ett monster! Jag hade så mycket energi. Jag hade satt upp ganska tuffa mål som jag skulle nå – och då var det lätt för jag visste precis vad jag skulle göra.

Samma år vann de sin första Di-Gasell. Så två till. Och 2014 valdes Precont till ett av Sveriges superföretag av Veckans Affärer.

– Jag skulle säga att den perioden, 2011–2014, var prime time i min karriär. Då var det mycket flyt.

På interjvu i poddstudion.

NYCKEL 4: Reflektera & sätta mål

Men det räcker förstås inte med att en enda person blir produktiv. Resten av gänget måste också med på tåget.

– Med den energi och tro på målet som jag hade då – och fortfarande har idag – blev jag inspirerande för min omgivning. Om folk ser i ens blick att man tror på något, när man blir genuin, då är det lättare att få med sig andra. När jag berättade om planerna och sa ”det här ska vi göra och vi kommer klara det, inga problem” så lyssnade de. Då är det lätt att få folk som engagerar sig. Jag hade grymma medarbetare som jobbade extremt mycket och som var extremt lojala. Egentligen är de huvudnyckeln till att Precont utvecklades som det gjorde.

Jag alltid lagt mycket tid på att reflektera och planera så att jag alltid har en målsättning att jobba efter.

Bortsett från de nya tuffa morgonrutinerna har Robert några andra nycklar till framgång också.

– Jag alltid lagt mycket tid på att reflektera och planera så att jag alltid har en målsättning att jobba efter. Då är det lätt att veta vad man ska fokusera på. Alla pratar om att det är hårt arbete som är nyckeln till allting, du måste jobba hårt. Men du måste också göra rätt saker. För att veta vad som är rätt saker måste du ha en tydlig plan och en målsättning.

Eller snarare tydliga planer. Robert får forna Sovjetunionen att verka lite futtigt med sin femårsplan…

– Jag hade en bok som jag fyllde i och där jag hade en sexmånadersplan, en tvåårsplan, en treårsplan till och med en femårsplan. Jag skrev i detalj vad jag ville uppnå både personligt och karriärmässigt – och när jag skulle göra det. Det gjorde att varje gång jag skulle planera och välja vad jag skulle fokusera på var det väldigt lätt. Där är mitt mål – visualisera det och vad jag ska fokusera på. Den prioriteringen blev så himla lätt. Jag tror helt enkelt på att jobba med tydlig målsättning – och att jobba hårt, såklart.

I starten var det bara gas

Men så var det inte riktigt när Robert och pappa startade företaget. Då var det mer en stenhård tro på att det skulle funka – och full gas.

– Vi gjorde ingen budget, satte inga långsiktiga mål, vi pratade inte ens om affärsplaner, budget och brandbook och allt vad det heter. Vi trodde bara stenhårt på det här och så körde vi järnet.

Det skulle dröja några år tills reflektionerna tog fart på allvar också.

– Det kom efter fyra–fem år, när man hade börjat bli lite varm i kläderna och fått självförtroende. Det hade gått ganska bra, då började man jobba mer med ”okej, var ska vi ta vägen nu, hur bygger vi värde, hur blir vi störst, hur blir vi bäst? Och vilka är nycklarna för att hitta en unik position?"

De måste lyckats svara på frågorna. För de hittade den där unika positionen och blev den ledande aktören.

NYCKEL 5: Våga tro att det går

Det gick däremot inte alls lika bra i restaurangsatsningen. Trots en flygande start fick de sälja efter fem år. Förlusterna var ett faktum.

– Till alla som frågar mig idag säger jag att jag inte skulle vilja göra om det. Men jag skulle inte vilja ha det ogjort heller, för jag lärde mig sjukt mycket.” Och någonstans är det häftigt att bara testa. Det var väl en learning.

Jag tror nästan alltid att det är lättare att nå målen än vad andra tror. Det gäller allt.

Han lärde sig mycket om en bransch med väldigt speciella villkor. En bransch som många kanske inte skulle vågat sig in på hur som helst, just bara därför. Men Robert har lite mer av något än de flesta tror han själv: en obändig tro på att lyckas.

Även om det inte funkade i Stockholms krogvärld så är det just den optimismen som hjälpt honom annars, menar han.

– Jag tror nästan alltid att det är lättare att nå målen än vad andra tror. Det gäller allt. Jag ser inte hinder på samma sätt. Jag tror inte på att följa strömmen och jag har svårt för normer som begränsar människors liv. Att man ska vara normal eller ha sunt förnuft, vem har bestämt det? Vad är normalt? Jag är mer tvärtom. Om alla går åt ett håll så säger jag ”varför går alla dit, jag testar att gå hit i stället”.

Här citerar Robert Mamqvist Robin Sharma: "The only place you reach if you follow the crowd is the exit." Se till att verkligen leda massan i stället för att följa den, menar han.

Fick nya mål när barnen kom.

Ändrad målbild när barnen kom

Nu, med lite perspektiv på de första åren med Precont har målen också förändrats. Inte minst för Robert personligen.

– Det är väldigt stor skillnad. Dels har jag blivit pappa två gånger om. Det förändrade inte minst i mitt sätt att se på livet och hur jag prioriterar. Innan dess var det väldigt mycket karriär, bygga bolag, växa och ha lönsamhet. 2014 kom vår son Hugo. För mig tog det i alla fall ett år innan jag förstod papparollen. Men då prioriterade jag annorlunda. Nu känns det som att mitt huvudsakliga syfte i livet är att ge värme och kärlek till mina barn och se dem växa upp. Mina barn är min absolut största energikälla idag. Så i stället för att vara med i 5 AM club, så är jag med i kids club idag.

Och det är med just sin egen kids club, eller tja familjeklubb snarare, som han nu drar iväg på sin 300-dagarsresa.

NYCKEL 6: Styr upp ditt liv

Om du fick ge ett budskap – vad skulle det vara?

– Lev ditt liv med mening. Följ inte strömmen, utan styr ditt liv. Sätt upp mål och planer för vad du vill uppnå, så du inte bara följer med eller hamnar i ekorrhjulet, utan lever livet som du verkligen vill leva, säger han och fortsätter:

– Radera alla filter som du använder för att försöka passa in i omvärldens förväntningar. Jag hatar filter. Jag försöker alltid bryta ner dem för jag vill se vem som är den äkta personen där bakom. Då kan jag bli den som ställer alla de jobbiga frågorna, för jag inte köper vissa ursäkter. Jag vill bara gräva djupare och djupare. Hör jag en ursäkt vill jag bara döda den direkt.

Lockas av utmaningar

Sedan då, efter de 300 dagarna runt jorden, vad händer då? Och vad skulle Robert satsa på om han skulle få 50 miljoner att sätta sprätt på?

– Jag tror inte att jag skulle välja att starta ett företag från grunden. Utan snarare att leta efter en bransch som är ganska omogen, som inte har tvingats förändras så mycket på grund av till exempel digitaliseringen. Ett tjänste- eller produktföretag som kanske inte har så jätterevolutionerande produkter, men höga återkommande intäkter. Jag skulle lägga pengar på att förvärva ett sådant bolag och köra en transformering. Försöka förändra en hel bransch och skala upp. Det är större chans att få god avkastning på pengarna och lägre risk än en startup. Det är så som jag tänker rätt mycket själv nu.

Är det så när man drivit upp ett antal bolag att man inte orkar med att starta om från början?

– Det är höga risker med startups såklart; det har aldrig startats så många företag som just nu. Då måste man verkligen hitta en ny grej. Men jag har engagerat mig i ganska många bolag på sista tiden och har märkt att jag gillar att komma in i bolag som har utmaningar. Oavsett om man måste lösa ett problem eller ska utveckla tjänste-/produktportföljen måste man hitta nycklarna som krävs för att få ordning på det, säger Robert och fortsätter:

– Då är det skönt att det redan finns en underliggande omsättning att jobba med. Så det är jag mest sugen på. Men absolut, om någon skulle komma till mig med en startupidé som jag verkligen tror på då är det game direkt!

LYSSNA PÅ HELA SAMTALET HÄR:



ANNONS

Innehåll från Inexchange

Partner

Eget företag? Tänk på detta innan du skickar fakturor

Att driva eget handlar om mer än att få betalt för jobbet du gör. Redan innan du skickar din första faktura bör du veta hur fakturering fungerar – och hur du kan slippa vanliga misstag som kan kosta tid, pengar och kunder. Här är guiden för dig som vill fakturera smart från dag ett – förslagsvis med e-faktura.

inexchange
Inexchange 13 augusti, 2025 Uppdaterades 8 juni, 2026 4 minuters läsning
fakturera smart
Inexchange-Artikel-2

Psst! Innan vi går igenom hur smart fakturering fungerar; visste du att Driva Egets läsare just nu kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt via Inexchange? Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månaden. Läs mer här. (Gäller till 15 juli)

Okej, då kör vi igång.

Vad ska en faktura innehålla?

Oavsett om du fakturerar som enskild firma eller aktiebolag måste dina fakturor följa Skatteverkets regler. En korrekt faktura ska innehålla:

  • Ditt företags namn, adress och organisationsnummer
  • Kundens namn och adress
  • Fakturanummer (i löpande serie)
  • Fakturadatum
  • Förfallet datum (betalningsvillkor)
  • Beskrivning av varan/tjänsten
  • Pris och moms (specificerat)

Varning: Skickar du en bristfällig faktura kan kunden neka att betala tills den är korrekt.

Behöver jag ett faktureringssystem?

Nej, du måste inte ha ett system – men det underlättar! Ett smart alternativ till dyra system kan vara Inexchange, där Driva Egets läsare kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt. Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månaden.

Med Inexchange Kundfaktura Basic skickar du alla dina fakturor från ett och samma ställe, du får överblick och slipper leta i mailkorgar efter dina skickade fakturor.

  • Du behöver inget affärssystem.
  • Du kommer i gång på ett par minuter.
  • Du skickar alltid e-faktura och PDF-faktura för 0 kr

Du kan välja att skicka pappersfaktura för självkostnadspris, men slipper skriva ut, kuvertera och gå till posten. Du behöver bara trycka på en knapp, och slipper många av nackdelarna med att skicka fakturor manuellt. Här är de vanligaste problemen:

  • Fakturor fastnar i spamfilter eller tappas bort
  • Du får inget kvitto på att fakturan levererats
  • Bedragare kan manipulera PDF-fakturor
  • Manuell hantering ökar risken för fel:

Många företagare utan bra system (som kanske använder word eller excel) lägger alldeles för mycket tid på faktureringen. Tid som istället skulle kunna läggas på kunderna.

Förbered för framtiden – nya krav på e-faktura kan komma

Redan idag måste du skicka e-faktura om du säljer till offentlig sektor. I framtiden kan det bli krav även för affärer mellan företag.

Flera EU-länder har redan infört e-faktura som krav. ​​I Sverige driver myndigheterna linjen att det ska lagstiftas om obligatorisk e-faktura för företag och offentlig sektor även i vårt land. Skatteverket, Bolagsverket och Digg (Myndigheten för digital förvaltning) har uppvaktat regeringen och föreslagit att det tillsätts en utredare som undersöker möjligheterna att införa ett sådant lagkrav.

Om du börjar med e-faktura från start är du förberedd – och slipper byta system när reglerna väl ändras.

Du behöver inte spara pappersverifikationer

Med ett digitalt faktureringsflöde behöver du inte längre:

  • Spara papperskopior
  • Sortera och arkivera i fysiska permar
  • Hitta kvitton i plastfickor

Enligt Skatteverket går det bra att spara bokföringsmaterial digitalt – så länge det sker på ett säkert och verifierbart sätt. Läs mer om den nya kvittolagen här.

Ska jag välja e-faktura eller PDF-faktura?

Fördelen med e-fakturor är att de levereras direkt in i mottagarens system. Du får en bekräftelse på att fakturan tagits emot, vilket ökar chanserna för att den betalas i tid. Statistik visar faktiskt att e-fakturor minskar betalningstiden med i snitt 5 dagar.

Informationen är digital, strukturerad och skickas på ett säkert sätt direkt från avsändarens system till mottagarens fakturahantering. Fakturan passerar ingen inkorg eller skrivbord, där bluffversioner ser sin chans att smyga sig in i ett försök att lura dig. Det är också lättare att verifiera avsändaren via till exempel Peppol-id (Läs mer om vad Peppol är här). 

Fördelarna med att byta till e-faktura

  • Säkerhet: Minskar risken för fel och bedrägerier
  • Effektivitet: Mindre manuell handpåläggning, bättre kassaflöde
  • Miljövinst: Färre papper, Färre utskrifter
  • Automatisering: Allt från attestflöde till bokföring går att koppla på
  • Besparingar: Lägre pris, inget slöseri med tid.

Hur kommer mitt företag igång med e-faktura?

Kanske har ditt ekonomisystem redan stöd för e-faktura? Annars är ett riktigt bra alternativ att testa Inexchange, där Driva Egets läsare just nu kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt. Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månadenLäs mer här. (Gäller till 15 juli)

Om Inexchange
Mer än 60 000 företag och organisationer effektiviserar sin ekonomihantering med Inexchange. Här hanteras miljontals fakturor varje vecka, snabbt och säkert. Välj en miljövänlig väg till ett papperslöst kontor.



Ekonomiskolan

Gratis ekonomi- och bokföringsskola för dig som driver företag (eller ska starta)

Vill du lära dig hur ekonomi och bokföring fungerar i ett företag? Toppen. I Driva Egets ekonomiskola får du hjälp helt kostnadsfritt – med allt från avdrag och skatter till budget och bokföring. Häng på du också!

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 10 juni, 2026 2 minuters läsning
Gratis ekonomi och bokföringsskola
Montage/Canva

Vi på Driva Eget får massor med frågor från er företagare. De flesta handlar om ekonomi, bokföring och skatter.

Därför har vi skapat Ekonomiskolan, som steg för steg lär dig allt om företagets ekonomi. Skatter, avdrag, bokföring och budgetar – och så mycket mer. Sugen på att köra igång direkt? Lite längre ner kan du se alla delar i Ekonomiskolan – glöm inte att sätta ett bokmärke!

Vi är stolta över att Spiris är partner till skolan. Vi har jobbat med Spiris i många år och vet hur duktiga de är på att hjälpa oss företagare – både med sin populära ekonomiplattform och med sina skarpa tips. Låt oss introducera Spiris som partner och ta del av några vassa tips direkt.

Spiris tipsar:

✔️ Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna. Och alla kan testa gratis här.
✔️ Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här
✔️ Minska skatten med expertens tips
✔️ Bolagsskatt 2026 – så kan du optimera skatt på vinst
✔️ Vill du ha hjälp med din bokföringen? Hitta din redovisningsbyrå här

Genom hela Ekonomiskolan kommer vi att få smarta tips från Spiris. Enjoy!

Här är stegen i Ekonomiskolan

Låt oss gå igenom alla delarna i Ekonomiskolan. Bäst resultat får du såklart om du läser alla – men du givetvis välja dina favoriter. Bokmärk den här sidan och kom tillbaka senare!

✔️ Allt om momsså fungerar moms i ditt företag

✔️ Vilken momssats gäller 2026? 25, 12 eller 6 procent

✔️ Export och import så fungerar moms, tull och regler

✔️ Vilka kostnader är avdragsgilla i aktiebolag och enskild firma 2026?

✔️ Skattefria förmåner 2026 – vad kan du ge dig själv och anställda utan skatt?

✔️ Hur fungerar bokföring och vilka regler måste mitt företag följa?

✔️ Resultatrapport och balansrapport – så förstår du företagets ekonomiska rapporter

✔️ Två typer av budgetar alla företag 'måste' ha

✔️ 6 nyckeltal alla företagare behöver ha koll på

✔️ 10 lagliga sätt att sänka skatten i ditt företag 2026

✔️ Är lön eller utdelning smartast för mig som företagare 2026? Det beror på...

✔️ När ska man anlita redovisningsfirma – och vad ska man tänka på?

✔️ Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

✔️ 10 ekonomiska misstag företagare gör (nummer 4 dödar lönsamheten)

✔️ Så sätter du ekonomiska mål i ditt företag (3 viktigaste stegen)



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.