Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Så härligt osvenskt - och ändå så svenskt i slutändan!

4 april, 2014 Uppdaterades 18 december, 2024 4 minuters läsning
Det sägs att svenska ungdomar är lata och håglösa. Det sägs att vi svenskar är trygghetsnarkomaner, som inte vågar gå utanför de upptrampade stigarna. Det sägs att Jante-lagen ligger som en våt filt över alla i det här landet. Ikväll fick jag vara med om något som går tvärs emot dessa och många andra fördomar. Jag hoppas det inte var undantaget som bekräftar regeln.



I min hemstad Jönköping finns en teknisk högskola. I Australien anordnas vartannat år en racertävling tvärs över kontinenten för bilar som drivs uteslutande med solenergi. För några år sedan fick en lärare på vår tekniska högskola för sig att några av hans studenter skulle kunna bygga den första svenska deltagarbilen i det exklusiva solbilsracet. Omöjligt, sa de flesta. Vansinnigt, sa andra. Ge upp, sa de själva flera gånger.



Men Magnus Andersson, läraren, gav inte upp. Det blev en kurs i solbilskonstruktion som 18 studenter hoppade på. De gav heller inte upp, trots att de fick tusen och en anledningar att göra det. De lärde sig allt de behövde kunna om elektronik, mekanik, solceller, projektledning, sponsring och reglerna för solbilstävlingen. De testade sina idéer i datorsimuleringar, byggde en lång rad prototyper, skaffade sponsorer, byggde bildelar, förkastade, byggde nytt, testkörde och till slut var de där i Australien, hela teamet, med en fullt fungerande och väldigt snygg bil. Men problemen slutade inte där. I den australiensiska hettan sattes bilen på allvar på prov och hela teamet arbetade dygnet runt för att fixa allt som behövdes för att göra den startklar. Ändå hann den knappt starta innan den fick första punkteringen och den andra kom i slutet av samma dag.



Många hade gett upp för mycket mindre, men de här ungdomarna fortsatte att kämpa och svetsades på allvar samman som ett team. De agerade, för att använda en vanlig klyscha, väldigt osvenskt. De slängde trygghet och bekvämlighet all världens väg för att uppnå sitt mål: att vinna tävlingen! Att bara sätta upp det målet som kompletta nybörjare vittnar väl om en osvensk attityd som heter duga.



Att säga att de misslyckades i slutändan är givetvis helt fel. De vann förvisso inte tävlingen, de körde inte ens hela vägen in i mål (ett öde som de för övrigt delade med en majoritet av tävlingsdeltagarna), men det var givetvis en osannolik triumf att de överhuvud taget tog sig till startlinjen. Att de sedan körde på enbart solenergi genom halva Australien och därtill med en av tävlingens absolut högsta snitthastigheter (så länge det fungerade) är inget annat än en bragd.



På frågan om vilket som var deras största misstag, svarade teamet att de egentligen inte hade gjort några misstag, de hade bara samlat på sig en massa erfarenheter och lärdomar. Vilken underbart positiv inställning. Sann entreprenörsanda. Kanske till och med osvenskt!



Men ändå... Om det var något som fällde dem i slutändan, så var det svenskheten. Svenskar följer regler, svenskar gör rätt, svenskar har koll. Jönköpingsteamet hade full koll på alla tävlingsregler och vikte sig dubbla för att följa dem till punkt och pricka. Således var de det enda team som blev godkänt i den obligatoriska tävlingskontrollen redan vid första försöket. De andra hade kompromissat så där lite lagom, som man gör i många andra länder och räknade med att få godkänt på andra försöket.



De var också väldigt noga med att följa hastighetsgränserna. Man fick nämligen inte köra långsammare än 50km/h på de allmänna vägar som tävlingen gick på. Inga problem för en bil som snittade 85km/h när den inte hade punktering. Att många andra team körde i 25km/h brydde sig våra laglydiga svenska ungdomar inte om. Men så kom den olycksaliga kastvinden, just på toppen av en backe, med sluttningar nedåt på båda sidor. I den höga farten var bilen ett lätt byte för den kraftiga ökenvinden och for som en vante nedför sluttningen.



Men de kom långt ifrån sist i tävlingen, trots att bilen fick fraktas på trailer den sista biten till Adelaide. Stolta och raka i ryggen bar teamet bilen de sista hundra meterna fram till mållinjen. Så otroligt osvenskt, men ändå på något vis också riktigt svenskt.



Det finns hopp även för Sverige när man får träffa ungdomar med sådan entreprenörsglöd. Lyckliga de arbetsgivare som får anställa dem - om de nu inte bildar egna företag hela bunten. Det blir nog svårt att slå sig till ro i en underordnad position efter en så här häftig upplevelse.



Läs mer om solbilssatstningen och låt dig också hänföras här: http://jusolarteam.com/


Och det kanske bästa av allt: det blir en ny svensk solbil i 2015 års race! Gissa vem som kommer att vara med och sponsra den satsningen också!

Dela artikeln

ANNONS

Innehåll från Inexchange

Partner

Så här skickar moderna företagare sina fakturor (inte som PDF…)

Många småföretagare använder PDF-fakturor och bifogar Excel-filer. Det är inte bara tidskrävande, utan också stressigt eftersom du måste hålla koll på om pengarna kommit in. Därför går allt fler företagare över till en smidigare lösning – som faktiskt blir väldigt prisvärd.

inexchange
Inexchange 29 april, 2026 Uppdaterades 12 augusti, 2026 3 minuters läsning
Skicka fakturor 2026
Inexchange

Psst! Innan vi går igenom hur smart fakturering fungerar; visste du att Driva Egets läsare just nu kan skicka 12 e-fakturor per år helt kostnadsfritt via Inexchange? Och dessutom får halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som ger dig en hel fakturaavdelning för under en hundralapp i månadenLäs mer här. (Gäller till 15 juli)

Idag ställs allt högre krav på e-faktura. Landets myndigheter och övrig offentlig sektor kräver det enligt lag, och att bara skicka en PDF-fakturor räcker inte längre för att vara en godkänd leverantör till alla. Fakturor som skickas via e-post riskerar att:

  • fastna i spamfilter
  • hamna i fel inkorg
  • glömmas bort, eller skrivas ut och förloras

Varför är e-fakturor bättre? Jo, e-fakturor levereras direkt in i mottagarens system. Du får en bekräftelse på att fakturan tagits emot, vilket ökar chanserna för att den betalas i tid. Statistik visar faktiskt att e-fakturor minskar betalningstiden med i snitt 5 dagar.

Psst! Sugen på en smartare lösning? Just nu får Driva Egets läsare halva priset på Inexchange Kundfaktura Basic – som hjälper dig att skicka superproffsiga fakturor väldigt prisvärt. Läs mer här.

Tre tips för en smidigare fakturering

  1. Digitalisera och följ lagen: Sluta skapa fakturor manuellt. Med ett digitalt verktyg ser du till att du uppfyller alla lagkrav för e-faktura direkt. Det ser proffsigt ut och säkerställer att fakturan landar rätt i kundens system utan krångel.
  2. Samla allt på ett ställe: Ha en central plats för både ditt kundregister och din fakturahistorik. När allt ligger samlat sparar du timmar vid bokföringen och slipper leta i mappar på datorn efter gamla underlag.
  3. Spara energi med en påminnelsetjänst: Sluta lägga din energi på att jaga betalningar. Genom att använda ett system för påminnelser slipper du den obekväma dialogen med sena betalare. Välj ut vilka försenade fakturor du vill att systemet ska ta hand om och lägg fokus på nästa affär istället.

Kundfaktura Basic: Proffsighet till priset av en snabbmatslunch

Inexchange (som används av mer än 60 000 företag) har skapat Kundfaktura Basic för dig som vill ha ordning och reda utan att behöva investera i ett tungt affärssystem. 

  • Ingen startsträcka: Kom igång direkt utan komplexa system.
  • Fakturera digitalt för 0 kronor: Skicka e-fakturor och PDF-fakturor helt kostnadsfritt i tjänsten.
  • Inexchange sköter posten: Behöver kunden en pappersfaktura? Inexchange printar, kuverterar och postar för endast 29,90 kr/st.
  • Trygga betalningar med Visma Amili: Om din kund glömmer att betala kan Visma Amili ta hand om det aktuella ärendet och få det skött korrekt och respektfullt. Det sparar både tid och energi och ökar chansen att du får betalt i tid.

Vad kostar det? Det ordinarie priset är endast 199 kr i månaden – faktiskt mindre än vad en sväng förbi snabbmatsrestaurangen kostar för dig och en kollega. Och för Driva Egets läsare…

ERBJUDANDE: Gör som proffsen – till halva priset!
Just nu vill vi ge ditt företag en extra skjuts. Skaffa Kundfaktura Basic och upplev friheten i att ha ett system som jobbar för dig.

JUST NU: 50% rabatt i tre månader!
Kom igång idag och skicka dina fakturor rätt, säkert och proffsigt för under en hundralapp i månaden de första tre månaderna. Skapa konto och fyll i koden Drivaeget50

Läs mer och starta här

Om Inexchange
Mer än 60 000 företag och organisationer effektiviserar sin ekonomihantering med Inexchange. Här hanteras miljontals fakturor varje vecka, snabbt och säkert. Välj en miljövänlig väg till ett papperslöst kontor.



Ekonomiskolan

Vilket bokföringsprogram ska jag välja 2026?

I dag använder nästan alla företag någon form av bokföringsprogram. Programmen gör bokföringen enklare, automatiserar mycket av arbetet och hjälper dig att hålla koll på företagets ekonomi. Men vilket ska jag välja?

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 7 juni, 2026 Uppdaterades 2 augusti, 2026 3 minuters läsning
Vilket bokfo¨ringsprogram ska man va¨lja
Montage/Canva

Det finns onekligen många alternativ på marknaden – och de kan skilja sig ganska mycket i funktioner och pris. 

Istället för att fastna i specifika varumärken kan det vara smart att utgå från vilka funktioner programmet faktiskt har. Här är en checklista med tio saker ett bra bokföringsprogram bör klara av.

Tips från Spiris: Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna.

10 saker ett bra bokföringsprogram ska kunna

1. Automatisk koppling till bankkonto

Ett modernt bokföringsprogram ska kunna kopplas direkt till företagets bankkonto. Då importeras transaktioner automatiskt och kan matchas mot fakturor eller kvitton. Det sparar mycket tid och minskar risken för manuella fel.

2. Enkel fakturering

Ditt företag behöver kunna skapa och skicka fakturor direkt i bokföringsprogrammet. Programmet bör därför ha en enkel faktureringsfunktion. Det är också en fördel om programmet kan:

  • skicka fakturor digitalt (även e-faktura)
  • hantera påminnelser
  • registrera betalningar automatiskt

3. Automatisk momsberäkning

Momsredovisning är en central del av bokföringen. Ett bra bokföringsprogram räknar automatiskt ut moms och kan skapa en momsrapport som ligger till grund för momsdeklarationen. Det minskar risken för fel i redovisningen.

Tips från Spiris: Sköt det mesta av din löpande bokföring automatiskt. Prova gratis här!

4. Digital kvittohantering

I dag arbetar många företag helt digitalt. Ett bra bokföringsprogram bör därför ha en funktion där du kan fotografera kvitton med mobilen och ladda upp dem direkt i systemet. Det gör att underlagen sparas automatiskt och blir lätta att hitta.

5. Integrationer med andra system

Många företag använder fler system än bara bokföringsprogrammet, till exempel:

  • e-handelssystem
  • kassasystem
  • CRM-system
  • betalningslösningar

Ett bra bokföringsprogram ska kunna integreras med andra verktyg så att informationen automatiskt förs över till bokföringen.

6. Automatisering av bokföringen

Moderna bokföringsprogram kan automatisera mycket av bokföringen. Till exempel kan systemet:

  • föreslå bokföringskonto
  • matcha banktransaktioner
  • bokföra återkommande kostnader automatiskt

Det gör arbetet betydligt snabbare.

Tips från Spiris: Följ Spiris nyhetsbrev här. Få tips, inspiration och aktualiteter för företagare.

7. Rapporter som är lätta att förstå

Ett bra bokföringsprogram ska inte bara registrera siffror – det ska också hjälpa dig att förstå ekonomin. Programmet ska därför kunna ge dig tydliga rapporter, till exempel:

  • resultatrapport
  • balansrapport
  • kassaflödesrapport

Helst ska de vara enkla att läsa även för den som inte är ekonom.

8. Samarbete med redovisningskonsult

Många företag väljer att anlita en redovisningskonsult när de växer. Då är det viktigt att programmet gör det enkelt att dela bokföringen. Många system låter både företagaren och redovisningskonsulten arbeta i samma system samtidigt. 

9. Möjlighet att växa med företaget

Det bokföringsprogram du väljer i början bör fungera även när företaget växer. Det är därför bra om programmet även kan hantera saker som:

  • löner
  • projektredovisning
  • lager
  • fler användare

Då slipper du byta system när företaget utvecklas.

10. Support och hjälp när något går fel

Ekonomi är ett område där det är viktigt att det blir rätt. Därför är det en stor fördel om bokföringsprogrammet erbjuder bra support. Det kan till exempel vara:

  • chatt eller telefon
  • guider och utbildningar
  • hjälpcenter online

När frågor uppstår är det skönt att kunna få hjälp snabbt.

Välj funktioner, inte bara pris!

När du ska välja bokföringsprogram är det lätt att fastna i priset. Men ofta är det viktigare att programmet faktiskt passar hur ditt företag arbetar – det är värt någon hundralapp extra att välja kvalitet.

Ett bra bokföringsprogram ska göra ekonomin enklare – inte krångligare.

Om programmet har funktionerna i checklistan ovan, brukar det vara ett bra tecken på att det fungerar även när ditt företag växer.

Tips från Spiris: Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här

Tips! Här hittar du alla delar i Ekonomiskolan – som lär dig allt om bokföring, skatter och företagsekonomi. Bokmärk och kom tillbaka!



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.