Konkurser i november

Största konkurserna i november – kriminella utnyttjar corona

Gustaf Oscarson

Publicerades: 2 december, 2020
Foto av: Getty Images

Den senaste konkursstatistiken för november 2020. Kriminella har utnyttjat utsatta branscher under coronapandemin. Vi går igenom dagsläget för svenska företag....

Den senaste konkursstatistiken för november 2020. Kriminella har utnyttjat utsatta branscher under coronapandemin. Vi går igenom dagsläget för svenska företag.

Det är CreditSafe som har tagit fram statistik över konkurser i november och hur det går för svenska företag i november. Under november gick 533 aktiebolag i konkurs, en minskning med 5 procent jämfört med november i fjol.

2 procent av företagen överlever inte sitt första år och inom restaurangbranschen är det fortsatt tufft samtidigt som bedrägerier ökar mot redan utsatta branscher.

Läs också: Här är alla aktuella coronastöd för företag

Kriminella köper företag i krisande branscher

Flera restauranger har köpts upp av kriminella aktörer i spåren av Coronapandemin. Trenden har varit mest tydlig i Stockholm, rapporterar Sveriges Radio.

– Det oseriösa bolaget erbjuder att för en låg avgift ta över de befintliga skulderna och avveckla den krisande verksamheten. Men istället för att avveckla blir verksamheten kvar och används för kreditbedrägerier och penningtvätt, förklarar Anders Björkenheim som är säkerhets- och bedrägeriexpert på CreditSafe i ett pressmeddelande.

– Många företagare förstår tyvärr inte vilka risker man tar när man säljer sitt bolag till oseriösa aktörer och hur det spiller över på en själv som privatperson, säger Anders.

Bedrägerimetoden är känd sedan tidigare. Skillnaden är enligt CreditSafe att bedrägerierna intensifierats efter pandemin.

– Annonserna har förändrats och nu har Corona blivit ytterligare ett i raden av säljargument för en ekobrottsling att köpa ditt företag, förklarar Anders.

533 företag gick i konkurs i november

Av 533 konkurser i november är de flesta från storstadsregionerna, 25 procent av bolagen är 3-4 år gamla och 2 procent överlevde inte första räkenskapsåret.

1 382 personer blev av med jobbet under november, vilket är en minskning med 2 procent jämfört med november 2019.

Totalt har i år 5 763 aktiebolag gått i konkurs i Sverige. Ifjol var den siffran 5 782, vilket innebär att läget är oförändrat i antal konkurser.

Läs också: Vad är en konkurs och vad händer om företaget går i konkurs?

Antalet konkurser i november per län och totalt (AB)

November
2020  
November
2019
Årsbasis
2020  
Årsbasis
2019
Skillnad
i %
Blekinge666467-4%
Dalarna131112311111%
Gotland061123-52%
Gävleborg179121130-7%
Halland12131341276%
Jämtland455657-2%
Jönköping16141651622%
Kalmar9979117-32%
Kronoberg87977333%
Norrbotten14101058721%
Skåne63898117834%
Stockholm1872102 0152 112-5%
Södermanland13816213619%
Uppsala1820188203-7%
Värmland10101261214%
Västerbotten813102109-6%
Västernorrland1411103104-1%
Västmanland165133134-1%
Västra Götaland71778257668%
Örebro1619152155-2%
Östergötland1523160175-9%
Ej definierat343130
Totalt5335795 7635 7820%

Branscherna som drabbades värst i november

BranschAntal
1.Restauranger42
2.Entreprenörer för bostadshus och andra byggnader25
3.Firmor för byggnadssnickeriarbeten22
4.Konsultbyråer avseende företags organisationer22
5.Åkerier12

Största konkurser i november 2020 (AB)

FöretagOmsätt. (tkr)AnställdaPostort
1.VBE Byggproduktion AB288 91291UPPSALA
2.KPS Entreprenad AB165 0176OSKARSHAMN
3.  Freezing Fiber AB151 533105KUNGSBACKA  
4.Luftbehandlingskonstruktioner A&A AB97 72425GÖTEBORG  
5.Primera Travel Sweden AB57 5370GÖTEBORG
6.Swing Inn Aktiebolag54 92360MALMÖ
7.Skyoffice Travel AB42 45210SPÅNGA
8.MURETTAN36 80118JÄRFÄLLA
9.XL-Bygg Tibro AB32 25811TIBRO  
10.Volontaire AB32 0214STOCKHOLM